Pražská burza „safe haven“ regionu. Zítra se odhalí Erste

Akcie v Praze dnes přešlapovaly na místě a index PX oslabil o nepatrných 0,03 % při průměrném letním objemu 480 mil. korun. Aktivita byla nicméně o něco lepší než z kraje týdne. Dozvuky výsledků za druhý kvartál na Komerční bance, ale zejména pokračující zprávy z Polska udržovaly i naši burzu v dobré letní dynamice. Masivní výprodeje na polských bankách po zprávě o nákladech ze švýcarských půjček měly vliv na celý region včetně Prahy.

Komerční banka, která se ráno snažila odepsat část ztrát po včerejším propadu, nedokázala udržet zisky a pokračující vybírání zisků na titul dolehlo. Právě možné prodeje na ziskových pozicích v Komerční bance po ztrátách na pozicích v Polsku od koncových klientů mohly stát za dnešním sestupem titulu. Akcie tak končí s mírnou ztrátou 0,04 %, ale v celodenním vyjádření konči hluboko pod ranními cenami. Sousední Erste končí v Praze slabší o 0,3 % a poměrně pozitivní sentiment před výsledky kazí stejné téma z Polska a propad konkurenta Raiffeisen, který je aktivní v Polsku. Erste se tak nepodařilo udržet oba pokusy během dne prolomit do nových letošních maxim přes EUR28.

Erste Bank v 2Q: Překvapí rekordem jako KB?

ČEZ zůstal pod prodejním tlakem a seděl celý den bez větší kolísavosti na své spodní hranici současného rozpětí 580-83 Kč. Akcie Unipetrolu dohánějí zisky matky PKN, která dnes rozšiřuje spanilou jízdu do nových letošních maxim jako jedna ze společností, která není v Polsku ovlivněna hrozbami typu švýcarský frank nebo sanace uhelného sektoru. Unipetrol končí o 1,6 % silněji a ukončuje korekci směrem dolů po silných nárůstech v minulých týdnech.

Praha tak v rámci regionu drží primát bezpečného přístavu, když index v Polsku zavírá o 2,3 % níže, tažen indexem bank, -5,6 % a maďarský BUX končí -1,6 %. Zítřejší den bude zajímavé sledovat, zda tento primát podržíme, a výsledky Erste Bank, které se bohužel pro býky trefují do slabého regionálního momentu.

Newsletter