Pražská burza: „Tabák“ odměněn za výsledky, Unipetrol pro „otrlé“

Česká burza pokračuje v protichůdném vývoji a obrázek na trhu zůstává smíšený. Index PX dnes nepatrně oslabil o 0,1 % při průměrném zobchodovaném objemu zhruba 600 mil. korun. Hvězdou dne se staly akcie „tabáku“ Philip Morris ČR, které po silných číslech za první polovinu roku připsaly 2,5 %. Vidina vyšší dividendy posunula akcii k maximu z dubna a hranici 11.000 Kč.

Philip Morris prudce zvýšil zisk. Dividenda u tisíce korun?

Mezi blue-chips byl dnes patrný smíšený vývoj. Akcie ČEZu se dokázaly vymanit z prodejního tlaku a minima letošního roku přitáhla kupce. Akcie rostla o 2,2 % a koriguje část svých týdenních ztrát. To i přes pokračující pokles turecké liry, která po událostech v Istanbulu oslabuje na nové minimum a padá o 1,5 % na 2,94 USDTRY. Za třetí kvartál tak lira odepisuje 9 % a rizika FX ztrát z tureckého podniku do výsledků ČEZu roste.

Propad turecké liry: Jak oslabí výsledky ČEZu?

Rozdílnost nálady je nejvíce patrná u bank, kde domácí Komerční banka ztrácí půdu pod nohama a padá o 2,1 %, zatímco rakouská Erste drží nákupní moment a atakuje nová maxima letošního roku a připisuje si 0,8 %. Akcie Komerční banky se zejména dnes dostaly pod větší prodejní tlak a hranice 5300 Kč byla ke konci dne prolomena. Otvírá se tak cesta k otestování technické hladiny 5200 Kč a 200denního průměru.

Mezi „small caps“ panuje nadále dobrá dynamika. Pegas si drží současný rys nákupu při poklesu a jakýkoliv pokles je odvrácen. Dnes akcie nepatrně sílí o 0,2 % a drží letošní maxima. Unipetrol zůstává ve vakuu a očekávání oznámení společnosti o výši škod. Akcie dnes testovala hranici 160 Kč a padá o 1,1 %. Týden zpět by si nikdo nedokázal představit, že by měl možnost naskočit do rozjetého vlaku sektoru za tyto ceny a dnes se zde prodává. Riziko vysoké volatility bez objemu po zprávě o škodě a výhledu společnosti je vysoké a pro otrlé povahy nákup na současných úrovní může vyústit ve vysokou odměnu za riziko. 

Škody v Unipetrolu jdou do miliard, odhadli analytici pro Roklen24

Newsletter