Pražská burza uhájila mírný zisk, banky nikoli

České akcie nakonec uhájily alespoň drobné zisky, když banky končily v negativním teritoriu. ČEZ, který byl opět nejlikvidnější akcií, přidal skoro 0,5 % a to přes fakt, že německé utility dnes propadly. Komerční i Erste začínaly den se slušnými zisky okolo 1 %, ale vybírání zisků napříč celým bankovním sektorem střední  Evropy srazilo tyto tituly nakonec do červených čísel. Erste se dokonce dostala pod úroveň 490 korun a uzavřela o 1 % slabší na 485 korunách. Tento slabý závěr může mít technicky za následek další poklesy akcií Erste. Akcie O2 a CETV dnes zabraly naplno a přidaly okolo 3 %, ale objemy na těchto firmách byly opět velice slabé.

PX index: +0,19 % – objem: 23,5 mio USD

Maďarsko také začínalo výrazně v pozitivních číslech, nicméně i zde došlo k vybírání zisků. MOL velmi silně zareagoval na zprávu z Bloombergu, že byl tento titul zařazen do indexu MSCI Sustainability a vylétl intraday až na úroveň 12.300 HUF, kde se již soustředila větší nabídka, která poslala akcie zpět k hladině 12.100 HUF. I tak se MOL obchodoval s velice slušným ziskem 1,5 %. Obchodování na OTP mělo stejný průběh jako na českých bankách. Ráno vylétla nad 4.100 HUF a byla o více jak 2 % silnější, odpolední výběr zisků ji poslal po vzoru bank v regionu do červených čísel, takže nakonec uzavřela velmi blízko 4.000 HUF.

BUX index: +0,65 % – objem 20,1 mio USD

Pěkné růsty okolo 3,5 % jsme zaznamenali na komoditních firmách KGHM, PKN, LOTOS, PGE, naopak banky se stejně jako všude v Evropě po ranních růstech dostaly pod prodejní tlak a limitovaly tak růst indexu. Obě hlavní banky, PKO i PEKAO, nakonec odepsaly v průměru okolo 2%.

WIG20 index: + 0,58 % – objem 273 mio USD

Newsletter