Pražská burza v závěru překvapuje. ČEZ obrátil

Ten, kdo očekával prodejní tlak na dnešním závěru z důvodu rebalance CECE indexu, byl překvapen. Index PX zakončil den růstem o 0,8 %. Objem obchodů překročil minimálně svůj průměr a dosáhl téměř 1,2 mld. korun. Prodeje, které jsme viděli v průběhu týdne, tak dnes nenašly dohru a jak to někdy bývá, efekt předprodání a zavírání krátkých pozic měl opačný vliv na ceny v den rebalance.

Akcie ČEZ se tak staly vítězem dne s nárůstem o 4,02 %. Včerejší silný výprodej se začal odmazávat ihned po otevření trhu a hranice 560 Kč za akcii byla dosažena poměrně rychle. Odpoledne se neslo již v nákupním momentu a závěrečná aukce dokonala obrat, když posunula akcii do svých denních maxim. Komerční bance se podařilo udržet hranici 5200 Kč, i když nákupní dynamika opadla nad touto hranicí. I přes to akcie končí den na denním maximu, kde silná závěrečná aukce hrála prim.

Dnešním dnem dochází také k odchodu společnosti VIG z mnohem důležitějšího index Stoxx600, ale ani zde jsme nebyli svědky vysokého prodejního tlaku. Ten na titulu panuje již několik týdnů a tato událost se zdá být už v ceně zahrnuta. V Praze se akcii podařilo skončit v mírné ztrátě 0,45 %, ale obchodování ve Vídni ještě pokračuje a tamní závěrečná aukce bude ještě zajímavá ve smyslu rizika odložených nákupů.

České akcie si pohorší. Nová báze indexů CECE i PX

Newsletter