Z ekonomického kalendáře nás odpoledne čekají už jen data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se přibližuje hranici 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

Pražská burza v závěru překvapuje. ČEZ obrátil

Ten, kdo očekával prodejní tlak na dnešním závěru z důvodu rebalance CECE indexu, byl překvapen. Index PX zakončil den růstem o 0,8 %. Objem obchodů překročil minimálně svůj průměr a dosáhl téměř 1,2 mld. korun. Prodeje, které jsme viděli v průběhu týdne, tak dnes nenašly dohru a jak to někdy bývá, efekt předprodání a zavírání krátkých pozic měl opačný vliv na ceny v den rebalance.

Akcie ČEZ se tak staly vítězem dne s nárůstem o 4,02 %. Včerejší silný výprodej se začal odmazávat ihned po otevření trhu a hranice 560 Kč za akcii byla dosažena poměrně rychle. Odpoledne se neslo již v nákupním momentu a závěrečná aukce dokonala obrat, když posunula akcii do svých denních maxim. Komerční bance se podařilo udržet hranici 5200 Kč, i když nákupní dynamika opadla nad touto hranicí. I přes to akcie končí den na denním maximu, kde silná závěrečná aukce hrála prim.

Dnešním dnem dochází také k odchodu společnosti VIG z mnohem důležitějšího index Stoxx600, ale ani zde jsme nebyli svědky vysokého prodejního tlaku. Ten na titulu panuje již několik týdnů a tato událost se zdá být už v ceně zahrnuta. V Praze se akcii podařilo skončit v mírné ztrátě 0,45 %, ale obchodování ve Vídni ještě pokračuje a tamní závěrečná aukce bude ještě zajímavá ve smyslu rizika odložených nákupů.

České akcie si pohorší. Nová báze indexů CECE i PX

Newsletter