Pražská burza zavřela ještě se zisky, Evropu stáhly sankce a slabé výsledky

Pražská burza zvládla ještě uzavřít se zisky, Evropě se to už nepodařilo. A americké akcie na extrémně dobré číslo o HDP reagují paradoxně vlažně. Bylo tak dobré, že znovu nabudilo očekávání prudšího a dřívějšího utažení americké měnové politiky, což akciový trh slyší jen nerad. Napovědět mohou komentáře po dvoudenním jednání měnového výboru Fedu, které se dozvíme dnes počínaje 20:00.

Americká ekonomika 4% růstem dravě překonává propad úvodu roku

ČNB srážející korunu a další třaskaviny týdne

Před zveřejněním kvartálních čísel v závěru tohoto týdne se dobře vedlo akciím Erste a O2. Propadem o 4 % reagovaly akcie NWR na čerstvé zprávy ohledně jednání s věřiteli, kde NWR stále nemá dostatečnou podporu nezajištěné emise dluhopisů. Raketovým 10% růstem naopak reagovaly na výsledky akcie mediální skupiny CETV, které pomohl významnou měrou český trh a TV Nova. Spekulace se potvrdily kolem možné koupě podstatného podílu v Pivovarech Lobkowicz ze strany Enterprise Investors. Dle firmy probíhá zájemcem s dočasnou exkluzivitou due dilligence.

Enteprise Investors mají exkluzivitu ke koupi podílu v Pivovarech Lobkowicz

Západoevropské akcie mohly odrážet nové protiruské sankce. Hlesal energetický sektor v čele s akciemi Total, výsledky naopak pomohly bance Barclays.

Sankce proti Rusku aneb vrtochy politiků, rána pro firmy a akcie za hubičku?

Hlavní hospodářské číslo dne přišlo z USA. Tamní ekonomika dle prvního odhadu ve druhém čtvrtletí roku rostla o 4 % v přepočtu na celý rok, výrazně nad konsensem trhu (+3 %), navíc při kladné revizi prvního kvartálu na -2,1 % z -2,9 %. Dolar v reakci na číslo posílil k euru na hodnoty nejsilnější od listopadu loňského roku, u akciových trhů ale – jak je již zvykem – zavládl paradox obav z utažení Fedu. Jasnou střelou dne jsou akcie Twitter s růstem kolem 20 % po velmi silných kvartálních číslech a zvýšení letošního výhledu pro tržby.

Raketový růst akcií o 36 %. Twitter překvapil na všech frontách

Newsletter