Euro obrací proti dolaru do zisku k hranici 1,1900 EURUSD. První odhad českého HDP za 2Q ukázal oproti konsensu slabší výsledek. Koruna zůstává ve ztrátě poblíž 25,50 za euro.

Pražská burza zpevnila přes další ztrátu Erste, o dividendě ČEZu se rozhodlo po závěru trhu

Pražská burza na konci týdne mírně v plusu, zisky vedl VIG společně s Komerční bankou; akciím Lobkowicz skončilo stabilizační období, ČEZ schválil dividendu ve výši 40 Kč.

Index pražské burzy PX dnes dokázal posílit o 0,33 %. Nejvyšší zisky si přitom připsaly pojišťovna VIG +1,44 % a Komerční banka +1,04 %. Dařilo se i ČEZu, jehož akcionáři dnes zasedali na valné hromadě. Na ní byl, po závěru trhu, schválen návrh na výplatu dividendy ve výši 40 Kč, která tak zůstává stejná jako loni. ČEZ vyplatí na dividendách 61 procent z loňského zisku skupiny, celkem 21,5 miliardy korun. Stát, který je v ČEZ majoritním akcionářem, získá proti svému podílu 15 miliard korun. Požadavek na vyplacení celého zisku akcionářům, jak chtěl v březnu ministr financí Andrej Babiš (ale sám později toto vyjádření oslaboval) nezazněl. MF žádný protinávrh na výši dividendy nepodalo.

ČEZ vyplatí dividendu 40 korun na akcii, rozhodla valná hromada

Dnes se nedařilo Erste -1,21 % a ani O2 Czech Republic, u které se chýlí konec výkupu akcií od minoritních akcionářů. Termín je 30. června, den vypořádání byl stanoven na 14. srpna. (Ne)zajímavé jsou v poslední době akcie Lobkowicz, které ztrácejí podporu kvůli stabilizačnímu období. Po měsíčním boji akcií Lobkowicz na pražské burze po úpisu za 160 Kč na akcii se zdá, že PLG ztrácí u mnoha investorů oblibu. Stabilizační období, které je plně v souladu se směrnicemi Evropského parlamentu, umožňuje manažerovi emise Erste Bank stabilizaci ceny akcií na určité úrovni. Konec podpory akcií, která trvala jeden měsíc do 21. 6. 2014, může do budoucna vyvolat silný prodejní tlak.

Na evropských trzích se vyčkává na zasedání ECB příští čtvrtek, akcie tak dnes reagují téměř beze změny. DAX posílil o 0,1 %, táhla ho Deutsche Boerse +2,5 %. Polský WIG oslabil o 0,2 % a rakouský ATX v minusu 0,3 %.

 

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s. 

Newsletter