Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Pražské akcie si vyšláply na Wall Street

Velmi dobré první čtvrtletí zaznamenala pražská burza. Akciový index PX vzrostl o 7,4 % a s koncem března skončil obchodování na 1033 bodech. V procentuálním zisku překonal český trh dokonce i zisky hlavních amerických indexů dohromady – NASDAQ připsal 3,7 % a Dow Jones i S&P 500 skončily v podstatě na nule. Skvělý výsledek domácí burzy táhl vysoko bankovní sektor, který vykázal dvouciferný růst. Nad 5 % se potom dostal taktéž Pegas, ČEZ a VIG.

Tříměsíční králové

Nejlepším titulem je Komerční banka, která během čtvrtletí vykazovala stabilní trendový růst. Přičemž na skoro stejný zisk Erste stačil pouze měsíc únor. Positivnímu sentimentu ohledně bankovního sektoru přispělo z kraje března zahájení programu kvantitativního uvolňování z pera ECB. Nekonvenční opatření spočívá v nákupu aktiv v měsíčních objemech 60 miliard euro, což poslalo evropské indexy do zelených čísel. Pražskému indexu pomohl program udržet kýženou hranici 1000 bodů, pod kterou se v lednu pohyboval a kterou pokořil až v polovině února.

Komerční banka s přehledem překonala očekávání, zejména díky silnému provoznímu výsledku za loňský rok a nižším nákladům na riziko, které se meziročně snížily o 48 %. Positivní reakce trhu byla i na navrženou dividendu 310Kč, což je horní hranice očekávání trhu, který připsal akcii KB 14,34 %. Druhá banka pražské burzy, Erste, si vedla srovnatelně a její akcie jsou oproti začátku roku o 14,31 % dražší.

Třebaže může rakouský bankovní dům stát konverze maďarských devizových půjček až 300 milionů eur, na pražském trhu mu v prvním čtvrtletí patří dělená první příčka. Setrvačnost směrem vzhůru daly společnosti zejména skvělé výsledky za poslední čtvrtletí roku 2014, které pomohly zmírnit očekávanou ztrátu. V rámci konsolidace sil na rok 2015 se Erste rozhodla nedopřát akcionářům letos dividendu. I tak banka na pražském trhu rozhodně výkonnostně nezaostala.

Dividendoví králíci z klobouku

Sebevědomí ČEZu

ČEZ naplnil očekávání, která během celého roku předesílal. K dobrým zprávám ze strany energetického giganta patří i oznámený obrat ve vývoji ukazatele EBITDA, jehož růst firma očekává od roku 2017. Na to reagovali například analytici Komerční banky zvýšením cílové ceny a akcii se podařilo udržet si cenu nad hranicí 600 korun, pod kterou se až do konce února držel.
Vedení společnosti se také opakovaně vyjádřilo ke strategii růstu skrze aktivní akviziční politiku, nikoliv skrze navyšování výroby. Generální ředitel Beneš se v tisku pochlubil tím, že ČEZ by si mohl dovolit koupit podobně velkou společnost, přičemž skupina sama patří k největším ve střední Evropě co do kapitalizace. Dle slov Beneše je také pro společnost důležitá stabilní dividenda – jelikož cena elektřiny je pod tlakem stejně jako hospodářský výkon ČEZu, společnost plánuje navýšit dividendový výplatní poměr z původních 60 %. Spekuluje se o úrovni kolem 70 %, ale konečný verdikt by měl zaznít během několika dnů. Co nyní víme s určitostí je, že za první čtvrtletí vzrostla cena akcie o 6 % na 627,5 Kč.

Solidní výkon vykázal titul Phillip Morris ČR, jehož akcionáři zbohatli za první kvartál o 382 Kč na kusu cenného papíru společnosti. Jelikož výsledky za rok 2014 si společnost nechala pro sebe až do závěru čtvrtletí, nebyly hlavním faktorem růstu. Z hlediska zásadních zpráv byly první tři měsíce na tomto titulu spíše sporadické, nejdůležitější je pak určitě návrh dividendy 880 Kč na akcii. Ten včetně ostatních hospodářských výsledků byl v souladu s očekáváním trhu a neposkytuje aktuálně příliš potenciálu pro růst založený na fundamentu. V procentuálním vyjádření pro PM ČR znamená kvartál 3,6 % zisk a ačkoliv uzavírá tabulku ziskových akcií pražského trhu, při pěticiferné ceně akcie je to velmi dobrý výkon.

Ne každý skončil v černých číslech

Podíváme-li se na chvost výkonnostní tabulky, do společnosti dvouciferných propadlíků, kterou uzavírá haléřové NWR, nás uvítá tuzemský mobilní operátor – O2 C.R. Co se týče zpráv se spekulativním nádechem, byla v uplynulém čtvrtletí firma sídlící v Michli jedním z hlavních zdrojů. Mimo třeba minoritní zprávu o žalobě od konkurenčního Vodafonu nebo zpětného výkupu akcií, bylo nejzásadnější kurzotvornou zprávou potvrzení záměru vyčlenit infrastrukturu pevné a mobilní sítě do nové společnosti. Spolu s půjčkou mateřské PPF panovala na titulu nejistota ohledně dividendy, kterou vedení společnosti navrhlo valné hromadě schválit na 13 korunách na akcii. Valná hromada se bude konat 28. dubna v Praze a vzhledem k masivní miliardové půjčce mateřské PPF a rozdělení společnosti se spekuluje, že na programu tento bod objeví na nějakou dobu naposledy. Závěrem čtvrtletí se ovšem operátor udržel nad dvousetkorunovou hranicí, třebaže odepsal 12,8 %.

Navzdory chystanému hokejovému mistrovství světa v ČR rostoucí nadšení fanoušků z blížícího se turnaje akcie Fortuny nenásledují. Ačkoliv se objem přijatých sázek za rok 2014 meziročně zvýšil díky olympiádě v Soči a mistroství světa v Brazílii, letošní rok nebude pro Fortunu z finančního hlediska až tak růžový. Skupina Fortuna očekává pokles zisku EBITDA, po loňském 5,6 % růstu, v řádu 20-25 % z důvodu zrušení manipulačního poplatku na Slovensku a vyšších investic. Sentimentu na titulu nepřidalo ani oznámení o signifikantním snížení výplatního poměru kvůli plánovaným investicím do rozvoje, jehož finální verzi společnost zveřejní s pozvánkou na květnovou valnou hromadu. 

Titul Závěr v Kč Změna v %
KB 5540,0 14%
Erste Bank 628,5 14,31%
Pegas Nonwovens 700,0 8,6%
VIG 1124,0 7,8%
ČEZ 627,5 6,1%
Pivovary Lobkowicz 182,4 4,8%
Phillip Morris 11152 3,6%
Unipetrol 126,3 -2,4%
Stock 79,5 -2,5%
CETV 67,6 -6,8%
O2 CR 205,1 -12,8%
Fortuna 102,5 -14,3%
NWR 0,34 -24,4%

Newsletter