Pražské burze utekla vidina nováčka, i tak končí silná

Pražská burza zakončila svůj zkrácený týden na pozitivní vlně a přidala 1,1 %. Objem obchodů se dnes na denní bázi take zlepšil a vrátil se k průměrným hodnotám, když dosáhl 720 mil. korun. Co mnohým zúčastněným a zejména trhu jako celku pokazilo nejen dlouhý víkend, je zrušené IPO firmy Slovak Telekom. Výborné načasování náhrady odcházejícího O2 z indexu PX se tak rozplynulo, poté co se objevil kupec na celý blok akcií v podobě majoritního vlastníka Deutsche Telekom. Celá akce tak po sobě nechává pachuť strategie majoritního vlastníka, který pouze využil práce syndikátu na ocenění a stanovení nabídky pro slovenskou vládu.

Slovensko nedá telekom na burzu, má lepší nabídku

Konec snění o IPO na pražské burze?

Komerční banka se stala nejvíce obchodovaným titulem a včerejší volný pád akcie na spodní hladinu rozpětí od února přilákalo kupce. Přes počáteční nervozitu, která je typická po takovém pohybu v předchozí den a otestování včerejší zavírací ceny, akcie postupně zvedala hlavu. Na úrovních 5235-45 Kč došlo k blokovým obchodům, které částečně vyčistily prodejce, a akcie už dýchala lépe do závěru, který byl poblíž denního maxima, +0,7 %. Rakouská Erste se po rozpačitém úvodu ovlivněném zpracováváním výsledků analytiky a konferenčním hovorem otočila zpět do své růstové trajektorie a zakončila v Praze růstem o 2,05 %. Pokračující obchodování ve Vídni má ještě větší optimistický nádech a akcie testuje svá letošní maxima 26 EUR a vytváří nový moment, který bude sledován příští týden.

KB – nižší náklady na riziko motorem silnějšího zisku

Erste Bank překvapuje více než dvojnásobným ziskem

Akciím ČEZu se nadále příliš nedaří a titul zůstává spíše v dikci prodejce. Několikátá snaha prorazit zpět do úrovní 640 Kč se dnes opět nepodařila. Akcie v odpoledních hodinách po vyčerpání kupců testovala svá týdenní minima, které ale neprorazila. Potvrdila tak, že do oznámení výsledků příští týden bude sedět na současných úrovních. Unipetrol se potichu oddaluje od hladiny 150 Kč směrem výše a nákupní moment na trhu je zatím patrný. Mezi vítěze dne se přidaly akcie O2 s růstem 3,3 %, když obnovený nákupní zájem, pravděpodobně od stejného kupce jako před posledním dnem nároku na dividendu, vytáhl akcii zpět k hranici 215 Kč. Ztráta spojená s přechodem na obchodování bez dividendy se tak dnešním dnem téměř vymazala.

Fortuna sílí na on-line trhu, čeká slabší zisk

Okolní burzy dnes zakončily den v mírné ztrátě. Polský WIG skončil -0,08 % s objemy hluboce pod včerejšími hodnotami, když hlavní akcie zůstaly beze změny. Solidní výsledky konkurenta v oboru ČEZ, polské PGE, zůstaly bez pozitivní reakce a akcie zavřela -1,3 % při mírném vybírání zisků. Maďarský BUX odepsal -0,5 %, tažen níže bankou OTP -1 % a korekcí akcií Richter -1,2 %.

Newsletter