Z ekonomického kalendáře nás odpoledne čekají už jen data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se přibližuje hranici 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

Pražskou burzu i Evropu vedly k ziskům banky. Králem Erste

České akcie dnes po vzoru Evropy solidně zpevnily. Lídry směru vzhůru byly bankovní tituly, zátěží naopak energetika ČEZ. Erste dnes velmi potěšila akcionáře a připsala si markantní zisk 4,82 %. Těmto akciím zdatně sekundovaly akcie VIG se ziskem 2,09 % a posilovala také Komerční banka s půlprocentem zisku.

Hlavním důvodem pro skokové růsty bankovních titulů v regionu i v Evropě byly zprávy, že se řecká krize kolem uvolnění další finanční pomoci snad již blíží ke konci a že zástupci zemí eurozóny najdou se zástupci Řecka kompromis. Stát se tak posle posledních zpráv po schůzce ministrů euroskupiny má do konce týdne.

Trhy prudce rostou. Dohodu s Řeky mají za hotovou věc

Kdo drží nejvíc řeckých akcií a proč?

ČEZ dnes zažil velmi volatilní seanci. Akcie se během dopoledne dostala o více než 2 % výše na úrovně nad 580 korun, ale odpolední výprodej společně s větší nabídkou v závěrečné aukci posílá akcie hluboko pod 570 korun a do ztráty přesahující půlprocento.

Velmi solidní více jak 3% zisk si připsaly akcie Philip Morris ČR, nicméně na zanedbatelném objemu 256 kusů akcií. Obligátně posilovaly i akcie O2, dnes to bylo o 2,65 procenta.

Okolní trhy také „zabraly“ a společně s Evropou vystřelily vzhůru. Polský index WIG20 po předchozích slabých dnech vzrostl o 2,22 %, když i jej vedl výše zejména bankovní sektor. Maďarsko je dnes silnější o 1,4 %, když i tam si zejména banka OTP si připisuje výrazný 2,7% zisk.

Newsletter