Pražskou burzu podlamují banky, trhy cloumá padající rubl

Pražská burza je dnes opět pod tlakem, index PX ztrácí 1,9 % kvůli bankám, které ztrácí shodně kolem 2 %. Hlavním důvodem poklesu bank je výprodej na rublu, který dnes opět prudce padá a nepomáhá mu ani intervence centrální banky a ani zvýšení úrokových sazeb z 10,5 na 17 %. Současná situace v Rusku vyvolává obavy, že kapitál odteče nejen odtamtud, ale i z celého regionu. Nejvíce se to dnes projevilo na maďarském akciovém trhu. Index BUX během dne ztrácel přes 5 %, poté co Richter Gedeon vydal „profit warning“ na základě poklesu rublu, OTP se propadla na základě obav o vývoj v Rusku a MOL se dostal na 5leté minimum po dalších propadech na ropě. Polský trh se také nevyhnul výprodejům a index WIG20 ztrácí aktuálně 2,4 %. Největšími propadáky jsou mimo jiné KGHM -4 %, PKN -3,7 % nebo například OPL -2,15 %.

Rubl letos padl o 140 %. Centrální banka na trhu: 66, 61, 70, 78, 71…

Evropské trhy jsou dne silně volatilní, DAX se ráno na základě obav o situaci v Rusku propadl o více než 1 %, aby následně po silnějších datech o 1 % posílil. Odpoledne dochází opět k pozvolnému oslabování společně s futures na index S&P500 -0,6 % a oslabujícím rublem -10 %.

Celkově je Evropa, měřeno indexem EUStoxx500, slabší o 1 % a největší poklesy jsou na akciích Société Générale -4,5 %, Repsol -3,5 % a Telefonica SA -3,5 %.

Newsletter