Pražskou burzu podpořily ČEZ a Erste, níž zatím evropské i americké trhy

Pražská burza dnes kolísala kolem včerejšího závěru, index PX v bilanci celého dne nakonec přidal 0,4 procenta. „Hlavní zásluhu na tom měly zisky velkých emisí ČEZ (+1,6 %) a Erste Bank (+0,9 %). Akcie Telefonica ČR naopak o necelé 1 % klesly v reakci na to, že firma včera večer oznámila návrh na dividendu na dolní hraně dříve udávaného rozmezí. Téměř o 3 % pak oslabily akcie ztrátových firem Orco a NWR, které jsou letos zatím jednoznačně nejztrátovějšími emisemi na pražské burze,“ komentuje akciový analytik Komerční banky Josef Němý.

Západoevropské akciové indexy dnes naopak klesají, i když ztráty se drží v řádu desetin procenta. „Mezi hlavní poražené patří akcie telekomunikační společnosti Vodafone, které padají téměř o 5 % kvůli předpovědi výrazného poklesu provozního zisku EBITDA v letošním roce,“ dodává Němý. Mírně naopak V Evropě roste většina finančních společností.

V menších ztrátách obchodují zatím také americké indexy. Výhled zisku pod odhady srazil o více než 10 procent níž akcie dodavatele kancelářského vybavení Staples, o 2 procenta naopak po výsledcích rostou akcie řetězce s vybavením pro domácnost a kutily Home Depot.

Newsletter