Pražskou burzu podporují banky, včerejší zisky vrací NWR. V západní Evropě veseleji

Domácí akciový trh dnes výrazně zaostává za vývoje v západní Evropě, kde indexy aktuálně připisují jedno až 1,5 procenta. Německý DAX roste o 1,2 %, britský FTSE 100 o procento, francouzský CAC kolem 1,5 procenta. Domácí burzu podporují banky, výraznější pokles naopak podstupuje NWR.

Trhy ráno naladila příznivá data o vývoji čínské ekonomiky. HDP za druhý kvartál skončil nad očekávání poté, co vláda nasadila mohutné investice, podporu skrze banky i daně. Přesvědčivá pak byla také průmyslová výroba a maloobchod za měsíční periodu.

Růst čínské ekonomiky zrychluje. Vláda nasadila investice, úvěry i daně

Index pražské burzy PX na rozdíl od západních indexů stagnuje. Daří se akciím Erste, které v Praze připisují 0,7 %, na domácím trhu v Vídni pak 0,9 %. Naopak většinu ze včerejšího 10% zhodnocení odepisují akcie NWR aktuálním poklesem o 6,3 % k úrovni 4,5 Kč. Včera reagovaly na posun v restrukturalizace, podpora věřitelů ale stále na schválení plánu nepostačuje. Do médií promluvil bývalý spolumajitel OKD Otava, který jako férové řešení vidí rychlou insolvenci NWR.

NWR (+20 %) stále nemá dost ano od věřitelů. Na zbylé tlačí (+komentáře)

Bývalý spolumajitel OKD Otava: Férová je insolvence. Co nejdřív

Nedaří se akciím ČEZ, které oslabují o 0,3 %. Ministr průmyslu a obchodu Mládek dnes prohlásil, že vláda bude nadále podporovat jadernou energetiku a jako pravděpodobné v tuto chvíli vidí dostavění jednoho nového jaderného bloku v Temelíně a jednoho v Dukovanech.

Mládek: Vypadá to na jeden blok v Temelíně a jeden v Dukovanech

Akcie Unipetrolu, které ztrácejí 0,9 % k 128 Kč, nedokáže podpořit zpráva o získaném kontraktu v rozsahu 6,7 miliardy korun na dodávku paliv pro lokomotivy Českých drah.

Newsletter