Pražskou burzu vyzval k růstu VIG, přidala se Erste. NWR za měsíc -16 %

Páteční obchodování přineslo pražské burze 1% zisk při sedmém růstu celého trhu v řadě. Index PX se odrazil od psychologické hranice jednoho tisíce bodů a dokázal uzavřít 16 bodů nad ní.

Největší nárůst zaznamenala pojišťovna VIG (1080; +2,56 %), která z důvodu čtvrtečního uzavření pro ni domácího trhu ve Vídni doháněla zisky. Osmým dnem v řadě pak rostou akcie banky Erste (699,9; +1,8%), která prozatím nedokázala uzavřít nad úrovní 700 korun, ale zdárně podporovala VIG ve vedení celého trhu výše. Rostla také energetika ČEZ, která si připsala solidních 1,3 % a uzavřela na 590 Kč. Naopak nedařilo se NWR (10,5 Kč; -2,78 %), které v rámci celého měsíce května odepsalo 16 procent a ztrácela dnes také tabáková společnost Philip Morris ČR (10250 Kč; -1,24 %). Znojemský výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, který ve čtvrtek zveřejnil výrazně lepší než očekávané výsledky za první čtvrtletí roku 2014 na úrovni tržeb, EBITDA i čistého zisku, dnes korigoval o procento níže k 595 korunám a jako defensivněji laděný titul se přiřadil po bok akcií PM ČR.

Index pražské burzy PX za celý měsíc květen připsal cca 1,7 procenta. Podpořilo jej, jako jiné indexy, čekání na uvolnění měnové politiky ECB. Klíčové zasedání ECB, na kterém má dojít k dalšímu snížení sazeb (u depozitní až do záporu) a další opatření na řízenou dodávku likvidity, se uskuteční ve čtvrtek. 

Newsletter