Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Pražskou burzu zatížil propad O2, o „tabák“ byl zájem

Tuzemský akciový index zakončil čtvrteční seanci o 0,64 % slabší. Ztrátovými tituly byly ČEZ, který se dostal těsně pod 600korunovou metu, Komerční banka se závěrem na 4.800 Kč i VIG na 1.070 Kč, ale jasným propadákem dne se stal operátor O2. Dnešní ráno bylo opět rušné z hlediska výsledkové sezóny, když svá kvartální čísla představily NWR a Philip Morris ČR.

Těžař NWR zakončil další náročné čtvrtletí – s čistou ztrátou 71,2 milionu eur, která je výrazně nižší meziročně, ale nad odhady analytiků, a tržbami meziročně zhruba o pětinu slabšími. Firma dále uvedla, že pro příští rok očekává zhruba stejné ceny u obou typů uhlí a stanovila cíl produkce na 2015, oproti letošnímu roku slabší. Firma zahájila strategickou revizi projektu Debiensko. Akcie NWR, které jsou po významném naředění spojeným s dluhovou restrukturalizací vnímány za velmi rizikovou investici, dnes na výsledky nereagovaly (akcie se obchoduje za 50 haléřů).

NWR ve ztrátě řeší Debiensko a nepočítá s o moc jinou cenou uhlí

Philip Morris přes pokles trhu o desetinu zvedl tržby

Zato o 2,5 % dnes posílily akcie tabákového producenta Philip Morris ČR. Ten ráno oznámil, že za devět měsíců roku zvýšil tržby o desetinu, navzdory mírnému poklesu tuzemského trhu cigaret i podílu na něm. Titul dnes narostl na cenovou úroveň 10.250 Kč.

Akcie O2 jsou za dva dny o sedminu levnější. Proč?

Druhým dnem v řadě pokračoval prudký propad akcií operátora O2, po včerejším reportu kvartálních výsledků. Otazníky vzbuzuje (nejen) dividendová politika společnosti. Akcie O2 se dnes ráno sesunuly až na 206 Kč, aby uzavřely se ztrátou 4,5 % na 213 korunách.

Zítřejší den bude zásadní z pohledu českého i evropského makra. Ranní čísla ukážou, zda německá ekonomika (ne)spadne do recese a druhý klíčový údaj ukáže sílu české ekonomiky ve 3Q.

Roste česká ekonomika? Německo do recese? Ptáme se ekonomů

Newsletter