Pražskou rally vedly finance

Pražská burza uzavřela na denních maximech silnější o 1,8 %, podpořena akciemi rakouských finančních institucí. Erste vyrostla po vzoru Evropy o 3,61 % a VIG vyskočil o 3,15%. Komerční banka si ráno vybrala oddechový čas a obchodovala v záporu okolo hodnot 4950 korun, ale odpolední rally na indexech v Evropě přilákalo kupce i do tohoto titulu a pomohl této akcii opět překonat metu 5000 korun a uzavřít na denním maximu 5039 korun.

ČEZ podpořen vyššími cenami ropy posílil o 0,65 %. Akcie O2 ráno oslabovaly až na ceny okolo 217 korun, nicméně odpolední vlna nákupů v regionu posunula cenu opět nad 220 korun. Slušný růst prodělaly akcie CETV, kterým slabší kurz dolaru svědčí, a připsaly si 2,8 %. Objemy obchodů byly opět mírně podprůměrné, zdá se, že kupce více lákaly maďarské akcie.

Maďarský BUX si dnes připisuje solidní zisk 3% díky silnému rally na akciích OTP +4,7%, Richter Gedeon +3 % a MOL +1,7 %. Do akcií přitekl nový kapitál, který se rozprostřel napříč celým trhem, i zavírání krátkých pozic jistě sehrálo svou roli, hlavně v případě OTP. Polské akcie se naopak dnešní seancí protrápily. Bankovní tituly nedovolily indexu WIG20 růst, například mBank spadla o 5,4 %, Millenium Bank o 4,8 %, PKO o 1,81 % a BZW po výsledcích o 4,2 %. Banky tíží pokračující jednání ohledně ztrát z půjček ve švýcarském franku, kde stále není jasné, na kolik se budou banky na procesu odškodnění klientů podílet. Velmi slušně naopak rostly energetiky a PKN.

Newsletter