Pražský PX překonal region, ČEZ německou konkurenci. O2 raketou

Český trh uzavřel se ziskem 0,85 % a překonal ostatní trhy v regionu. Hlavním tahounem byly dnes akcie O2, které po oznámení PPF o dodatečném odkupu od minoritních akcionářů poskočily o 5,36 %. Na trhu došlo k zavírání krátkých pozic a navíc na trh přišli spekulanti s myšlenkou, že PPF bude organizovat i další odkupy. ČEZ se celý den obchodoval okolo 615 korun, ale závěrečná poptávka vystřelila cenu až na denní maximum 620 korun, a tak ČEZ výrazně překonal výkonnost německých utilit RWE a EON, které zavřely v červených číslech. Banky měly smíšenou výkonnost, Komerční, kde je stále cítit přetlak nabídky, nakonec skončila mírně v negativním pásmu, ale Erste, i když byla přes den také v červených číslech, nakonec dokázala přidat 0,5 % a zavřít na denním maximu 575 korun. Akcie Philip Morris ČR prošly i dnes konsolidací a nakonec zavřely blízko psychologické úrovně 10.000 korun slabší o 0,47 %. V méně likvidních akcií bych zmínil CETV, které po páteční zprávě o zajištění financování do roku 2017 již vyrostly o 10 %. Objem obchodů byl dnes podprůměrný, celkově prošlo trhem zhruba 500 milionů korun.

PPF nabídne odkup dalších akcií O2 po 277,15 Kč

Akcie O2 letí vzhůru – na vině spekulace o dalším odkupu?

ČEZ potvrdil: Chceme 66% ve Slovenských elektrárnách

Maďarské akcie jsou dnes také silnější, všechny místní „blue-chipy“ rostou, MOL a Richter o zhruba 1 % a například OTP o 0,5 %. Naopak polský index WIG20 se nedokázal dostat do pozitivního pásma a uzavřel se ztrátou 0,13 %, když oslabil především bankovní sektor. Na poklesu se ale také podílely akcie PKN -0,7 % a KGHM -2,03 %.

Evropské akciové indexy jsou bez větších změn, pouze FTSE100 klesá o 0,4 %. Sektor telekomunikací a utility jsou v negativním pásmu, ale bankovní sektor a spotřebitelský sektor tyto poklesy vyvažují.

Americké akcie začaly dnešní den poklesem, ale aktivita je spíše slabší, neboť trh čeká na zápis z říjnového jednání Fedu (Fed Minutes), v němž investoři budou zkoušet najít vodítko, kdy centrální banka začne se zvyšováním úrokových sazeb.

Newsletter