Pražský trh má podporu Erste, region vede Maďarsko

Všeobecně na trzích střední Evropy je dnes obchodování velmi poklidné, neboť investoři vyčkávají, jak dopadnou odpolední čísla o americké nezaměstnanosti a tvorbě pracovních míst. Navíc zůstala uzavřena burza v Německu z důvodu státního svátku.

PSE:  PX + 0,4% – objem 6,4 mil. USD

Domácí trh je podpořen pozitivním vývojem na Erste (+1,5 %), která odmazává včerejší významné ztráty, naopak výkonnost akcií Komerční banky je spíše zklamání, neboť obchoduje v mírně negativním teritoriu. Komerční je z našeho pohledu překoupená a zřejmě dojde k dalším poklesům pod úroveň 5000 korun. ČEZ se mírně přizvedl, ale zobchodovaný objem 45 tis. kusů akcií je velmi podprůměrný. ČEZ má nejspíše svůj potenciál už vyčerpaný, investoři by mohli vybírat zisky kvůli nízkým cenám elektrické energie v Německu, takže očekáváme spíše postupnou korekci k úrovni 600 korun. Vcelku živější obchodování je na akciích Philip Morris, kde prošlo trhem již přes 2 tisíce akcií, ale velký zahraniční prodejce na ceně 10.200 korun je stále aktivní.

WSE:  WIG20 +0,71% – objem 57 mil. USD

Co se týče polského trhu, všechny tamní blue-chips vykazují dnes slušný růst, nejvíce se na růstu indexu WIG20 podílejí akcie bankovního sektoru, ale také utility v čele s PGE (+1,63 %) si vedou vcelku slušně. Polský měďař KGHM roste bezmála o 2 % poté, co došlo k posílení cen mědi, stejně tak akcie LOTOS jsou dnes o více než 2 % silnější díky oživení cen ropy.

BSE: BUX +0,94% – objem 3.3m USD

Maďarské akcie vykazují nejlepší výkonnost v regionu, když investoři uzavírají krátké pozice před americkými daty z trhu práce. OTP i MOL rostou o 1,35 % na velice nízkých objemech, proti trhu se vydal Magyar Telekom, který oslabuje o mírných 0,28 %.

Newsletter