Pražský trh na vlně optimismu, KB bojuje o 5.000, Erste o 490 Kč

Pražská burza posiluje na základě globálně rozšíření pozitivní nálady, kterou odstartoval Fed svým mírným komentářem o sazbách, a po dobrých výsledcích Alcoa. Všechny hlavní české společnosti slušně rostou, ČEZ přidává 0,6 % a obchoduje se nad 625 korunami a Komerční banka se snaží udržet nad úrovní 5000 korun, což se jí v současné chvíli nedaří. Zajímavý pohyb vidíme na akciích O2 C.R., které se na velmi podprůměrném objemu dostaly o bezmála 3 % výše a atakují úroveň 310 korun. Také Philip Morris ČR, který byl v posledních dnech pod tlakem zahraničního prodejce, zažívá obrat a roste o 1,4 % nad 10.000 korun. Naopak Erste se stále nedaří, akcie se ráno dostala nad 500 korun, ale prodejci jsou v tomto titulu stále aktivní, a titul se tak nyní dostal již do červených čísel pod velmi důležitou úroveň 490 korun. Pokud bude zavírat pod touto cenou, je možné, že uvidíme v dalších dnech další poklesy.

PX index: +0,59 % – objem 10,5 mio USD

Maďarské akcie se vzpamatovávají ze včerejších propadů. Hlavní tituly OTP a MOL rostou v průměru o 1,5 % a přidávají i Richter a Magyar Telekom a kopírují tak vývoj na vyspělých trzích. Investoři jsou však velmi opatrní, objemy jsou stále pod dlouhodobými průměry, takže se zdá, že za růstem akciových titulů je z velké většiny uzavírání krátkých pozic.

BUX index: +1,44 % – objem 10 mio USD

Polské akcie jsou také výrazněji v zelených číslech po rally na západních trzích. Nejvíce rostou energetiky a komoditní firmy, například KGHM nyní přidává 3,6 %, PGE 3,4 % a PKN 2,3 %. Naopak banky jsou po snížení úrokových sazeb centrální bankou o 50 bps spíše pod prodejním tlakem, neboť investoři mají obavy o jejich budoucí zisky.

WIG20 index: +1,09 % – objem 106 mio USD

Newsletter