Přebytek obchodní bilance míří k rekordním výsledkům

Bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách skončila v červnu podle předběžných údajů přebytkem 20,6 miliardy korun, který byl meziročně o 6,2 miliardy korun vyšší. Analytici dle agentury Bloomberg čekali přebytek 21,5 miliardy korun.

Podle Davida Kocourka z Komerční banky míří letošní přebytek obchodní bilance k rekordním výsledkům. Na tomto dobrém červnovém výsledku se podílel relativně nízký schodek bilance s komoditami. Ceny ropy byly totiž v červnu ještě stále meziročně nižší o 23 procent. K přebytku významně přispívají exportéři strojů a dopravních prostředků, kteří svou kladnou bilanci dále zvýšili o 2,3 miliardy korun. Mezi exporty dopravních prostředků pravděpodobně převládají automobily. Poptávka po nich se totiž v zemích eurozóny v červnu meziročně zvýšila o skoro sedm procent.

Celkovou bilanci v národním pojetí příznivě ovlivnil zejména meziroční pokles schodku bilance minerálních paliv o tři miliardy korun a růst přebytku obchodu se stroji a dopravními prostředky o 2,3 miliardy. Deficit obchodu s potravinami a živými zvířaty se zmenšil o 0,6 miliardy a zvýšil se přebytek bilance s průmyslovým spotřebním zbožím o 0,3 miliardy korun.

Newsletter