Před deseti lety vznikl návrh Bitcoinu. Slovo blockchain v něm nenajdete

Přesně před deseti lety zuřila finanční krize a svět hledal způsoby, jak zachránit současný svět peněz, bankovnictví a financí. Vyvstávala celá řada zajímavých alternativ, jedna významná ale relativně zapadla.

V pátek 31. října 2008 se na internetu objevil akademický článek nazvaný Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System. Podepsán byl pod ním dodnes neznámý Satoshi Nakamoto. Po deseti letech se o Bitcoinu mluví a píše, natáčí videa a pořádají konference. Ostatně na jedné takové vznikl i tento článek.

Bitcoin se dostal do hlavního proudu a zaslouženě. Na začátku ale stál jeden akademický článek, whitepaper. Podívejme se na některá jeho tajemství.

V článku nenajdete ani jednou slovo „blockchain“

Ze slova blockchain se stal hype. Zkuste si napsat do vyhledávače, co vše blockchain vyřeší. Stačí napsat „blockchain will solve“ a přidat náhodné slovo, které vás napadne, a najdete snad vždy články, které to budou tvrdit. Blockchain tak má vyřešit vše, od zdravotnictví přes chudobu až po rakovinu nebo brexit.

V celém článku ale není ani jednou napsáno slovo „blockchain“. Autor píše o „ongoing chain of hash-based proof-of-work“, tedy o pokračujícím řetězu důkazů vykonanou prací založeném na hashování.

Když se dnes mluví o blockchainu, je dobré vrátit se k původnímu návrhu Satoshiho Nakamota a vidět, že blockchain, ona otevřená decentralizovaná sdílená účetní kniha s nevratnými záznamy, je výsledkem souhry několika technologií a důmyslně nastavených ekonomických motivací. Blockchain není technologie. Blockchain je výsledek technologií.

Stále nevíme, kdo ho napsal

Identita bájného Satoshiho Nakamota, který tento whitepaper napsal, je stále neznámá. A je možné, že zůstane utajená navždy.

Existují samozřejmě stopy, které poukazují na to, kdo by Nakamoto mohl být. Tušíme, že to určitě nebyl Japonec, jak o sobě tvrdil, a dokonce že nebyl ani sám. Nakamotů bylo téměř určitě více.

Stopovat ho ale nemá smysl. A je to i nebezpečné. Nejen pro něj osobně, ale i pro bitcoinovou síť jako takovou. Psal jsem o tom dříve a stále s tím souhlasím: přestaňme ho hledat. Už jen kvůli tomu, že si zjevně sám přál zůstat v anonymitě.

Bitcoin je výsledkem dlouhé a postupné evoluce technologií

Satoshi Nakamoto napsal akademický článek. A jako takový obsahuje i poznámkový aparát. Sice v podobě, za kterou bych jako učitel na vysoké škole vracel práci k úpravám, ale svůj účel plní.

Autor Bitcoinu se odkazuje na několik klasiků a předcházejících návrhů na decentralizované digitální peníze. Bitcoin nebyl prvním pokusem něco takového vytvořit. A tak se Satoshi mohl inspirovat. Začíná u důkazu prací (Proof of Work) odvozeného z projektu Hashcash Adama Becka. Odkazuje se i na b-money, které vytvořil Wei Dai. Zmínit by mohl i další, vybral si ale tyto dva.

Další čtyři odkazy směřují k technologii time-stampingu, tedy vytváření „časových razítek“, zejména na W. Scotta Stornetta, který se Stuartem Haberem v roce 1991 přišel na způsob, jakým lze označit a dokázat čas existence digitální informace. Na Stornetta se odkazuje rovnou třikrát z celkových osmi referencí.

Zbylé dva jsou zmínky na klasiky. Prvním je autor hašových stromů Ralph Merkle a jeho článek z roku 1979 a druhým klasická učebnice pravděpodobnosti od chorvatsko-amerického matematika Williama Fellera z roku 1950, respektive na o sedm let mladší druhé vydání.

Od návrhu po spuštění protokolu uběhlo jen 64 dní

Jeden z důvodů, proč se řada lidí domnívá, že Satoshi není jen jeden člověk, je neuvěřitelně krátký čas, který uplynul od vydání whitepaperu do spuštění bitcoinového protokolu 3. ledna 2009. Pouhých 64 dní.

Sám nejsem programátor a doba, kdy jsem si myslel, že bych mohl být, je dávno za mnou. Programující kolegové ale nad takhle rychlým programováním kroutí hlavou. Udělat z obecného devítistránkového návrhu funkční protokol s minimálním množstvím chyb je nadlidský úkol.

Vysvětlení může být dvojí. Buď nebyl Satoshi Nakamoto sám, nebo řádky kódu sepisoval již před vydáním whitepaperu. Anebo dost možná oboje dohromady. Vzhledem k tomu, jak úžasný je výsledek, ale nelze stoprocentně ani vyloučit třetí vysvětlení. Že byl autor jednoduše génius.

Ať už to byl kdokoliv, jeho dítě slaví 10 let. Otevřete šampaňské, nebo tedy v případě nezletilého spíše rychlé špunty, ať se ve zdraví dožije co nejvyššího věku!

Newsletter