Předbíhá akciová rally v Evropě ekonomické oživení?

Evropská ekonomika se postupně dostává z nejtemnějších hlubin své krize a v případě německé ekonomiky vykazuje meziroční růst okolo hranice 2 %. Většina investorů a současně i část analytiků se ale začíná obávat o vývoj na akciových trzích, kde se většina indexů dostává na rekordní hodnoty a rostou tak obavy zda současná rally výrazně nepředbíhá ekonomiku.  

„Síla Evropy není tak robustní, vždyť se teprve během tohoto roku dostala z recese,“ upozorňuje pro CNBC Piyush Gupta, CEO společnosti DBS Group, největší banky v jihovýchodní Asii. Na jedné akci věnované svým privátním klientům  upozornil na to, že akciové trhy předbíhají sami sebe a rovněž vzal v potaz vývoj na trzích dluhopisů. „Pokles výnosů statních dluhopisů periferních zemí je jistě pozitivní, problémem ale je, čím je tento vývoj způsobený a tím jsou opatření ze strany Evropské centrální banky,“ řekl Gupta na CNBC.

Výnosy 10letých státních dluhopisů Španělska se aktuálně pohybují kolem 2,69 procenta,  v případě Itálie jsme u úrovně 2,86 procent. Ještě během roku 2012 se přitom výnosy dluhopisů obou zemí pohybovaly okolo úrovně 7 %. Ještě větším extrémem je Portugalsko, jehož výnos se u 10ti letého dluhopisu pohybuje kolem 3,6 procenta ve srovnání s více než 15 procenty na začátku roku 2012.

„Když se podíváte na všechna ta kvantitativní hodnocení zátěžových testů, kterými postupně projde bankovní systém během druhé poloviny roku, lze počítat vzhledem k současným úrovním na akciových trzích se zvýšenou volatilitou,“ očekává Gupta dle slov pro CNBC.

Na budoucí vývoj ale prozatím nepanuje jednotný názor. Mnoho správců fondů má na Evropu stále býčí náhled a sází na pokračující rally, když více jak 43 procent fond manažerů globálních fondů je ve svých portfoliích evropskými akciemi doslova „napěchována“. Zastoupení evropských akciích v jejich portfoliích dosahuje téměř shodných hodnot jako v předkrizovém roce 2007, což nedávno potvrdil průzkum provedený bankou Bank of America/Merrill Lynch.

Do podílových fondů a Exchange Traded Funds (ETF), zaměřených na evropský region, dosud v letošním roce přiteklo více jak 56 miliard amerických dolarů. Gupta ale s obavami z podloženosti akciové rally v Evropě rozhodně není sám. Také například investiční banka Nomura snížila v minulém týdnu svůj výhled pro evropské akcie na „neutral“ z „overweight“. „Náš odhad pro ekonomické oživení v Evropě, byl příliš optimistický,“ uvedla lakonicky.

Původní 12ti měsiční odhad v ziskovosti společností, provedený bankou na začátku letošního roku, počítal s 14 % růstem. Teď jej analytici revidovali na pouze 5% zhodnocení. „Existují případy, bohužel, kdy jste pouze nuceni běžet s okolním stádem,“ řekl Stephen Davies, generální ředitel společnosti Javelin Wealth Management pro CNBC. „Evropská centrální banka prozatím neindikuje změnu v současné velmi uvolněné měnové politice, což investorům dodává další sílu a jistotu, že budou těžit z nízkých úrokových sazeb i v blízké budoucnosti,“ uvedl dále Davies pro CNBC s tím, že pozitivní je to především pro banky, ale také obecně pro trh jako celek.

Newsletter