Předčasné volby v Japonsku posílají jen na nová minima

Jen klesl na sedmileté minimum vůči dolaru poté, co japonský premiér Šinzó Abe vyhlásil předčasné volby a pozastavil plánované zvýšení daně z prodeje. Jen zaznamenává ztrátu proti většině svých 16 hlavních vrstevníků a japonské vládní dluhopisy klesají na nulu. Dolarový index se dosáhl nejvyšší úrovně za posledních pět let před dnešním zveřejněním zápisu z jednání Fedu. 

„Klesající trend jenu zůstává neporušený“ řekl Shinji Kureda, vedoucí obchodní skupiny Sumitomo Mitsui Banking. „Pokud se Abeho koalici nepodaří udržet většinu ve volbách, růstový trend vůči dolaru a jenu je však ohrožen“.

Jen klesá o 0,4 procenta na 117,32, poté, co se v dřívějších hodinách ocital až na 117,42 dolarů za jen, nejslabší úrovni od října 2007.

V 10:30 středoevropského času se pozornost obrátí k zápisu z posledního jednání Bank of England. Je pravděpodobné, že zápis odhalí, že politici chtějí držet úrokové sazby nízko po delší dobu. To by mohlo vyvinout další prodejní tlak na britskou libru. Naproti tomu někteří obchodníci očekávají, že dnešní zveřejnění zápisu ze setkání Fedu vyzní relativně jestřábí, zvýrazňujíc rozcházející se cesty mezi Fedem a jeho vrstevníky.

Společná evropská měna si během včerejšího dne vůči dolaru připsala téměř 0,6 procentní zisky, poté, co průzkum ukázal, že sentiment německých analytiků a investorů vzrostl v listopadu poprvé téměř za rok.

Euro obchoduje v téměř nezměněné podobě vůči dolaru na 1,254 dolarů za euro. Česká koruna dnes znovu mírně posiluje vůči dolaru na 22,066 korun za dolar a vůči euru na 27,675 korun za euro. 

Newsletter