Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Předpověď UBS: Evropské QE, propad eura i německých výnosů

Evropská centrální banka v březnu oznámí rozhodnutí zahájit nákupy vládních dluhopisů zemí eurozóny, což spustí další výprodej eura, které se sesune na úrovně z roku 2003, a propad výnosů německých dluhopisů. Tak zní předpověď analytiků švýcarské banky UBS.

Zhoršení výhledu inflace pro osmnáctku zemí eurozóny vede největší švýcarskou banku k očekávání, že ECB v průběhu dvou let nakoupí státní dluhopisy v hodnotě 1 bilionu eur. To vše za účelem podpory ekonomiky regionu. Oznámení spuštění QE přijde po zasedání Rady guvernérů ECB konaném 5. března, ačkoli odpor některých centrálních bankéřů k rozšiřování stimulů zůstává silný, napsali ve své zprávě ekonomové v čele s Reinhardem Clusem.

„První podmínka, kterou je další zhoršení výhledu inflace, bude dál tlačit ECB k přijetí dalších politických opatření,“ napsali stratégové. „Rozšířené QE bude zahrnovat nákup státních dluhopisů, i přes pokračující, ale v konečném důsledku klesající politický odpor.“

Společná měna do konce roku 2015 oslabí na 1,15 za dolar. Výnosy německých desetiletých dluhopisů klesnou po oznámení až na 0,5 procenta a spready vůči italským a španělským desetiletým bondům se zúží, píší ve své zprávě. Cena ropy, která v letošním roce klesla zatím o 36 procent a dosáhla nejnižší úrovně od roku 2009, udrží inflaci v eurozóně „extrémně nízko“, přičemž očekávání budoucího růstu spotřebitelských cen bude dále klesat, dodávají analytici.

ECB se sejde k dalšímu měnově-politickému jednání zítra. Euro dnes kleslo o 0,5 % k 1,2320 za dolar a obchoduje se pod dvouletými minimy. Výnosy na desetiletých německých dluhopisech byly na 0,75 %, poté co 1. prosince sklouzly na rekordně nízkou hranici 0,69 %. 

Newsletter