Předpověděl vítězství Bushe. Teď říká: vše je proti Trumpovi

AKTUALIZOVÁNO: Všechny racionální faktory hrají v nadcházejících volbách proti Donaldu Trumpovi, přesto je však stále předčasné jej odepisovat. K vítězství mu mohou dopomoci rozčarovaní bílí voliči ze střední třídy, ale paradoxně i jeho mladí odpůrci – pokud nepřijdou volit. ČTK to ve Washingtonu řekl jeden z nejcitovanějších amerických expertů na veřejné mínění John Zogby.

Na straně demokratické kandidátky Hillary Clintonové stojí podle něho demografická i ekonomická fakta. Od minulých voleb, které relativně přesvědčivě vyhrál Barack Obama, vzrostl poměr mladých voličů a rovněž příslušníků etnických menšin, kteří všichni v posledních několika volbách tíhnou k volbě demokratického kandidáta.

„Když se podíváme na demografii, musel by Trump k vítězství získat 72 až 73 procent všech bílých voličů, k čemuž se (jeho republikánští předchůdci) John McCain a Mitt Romney ani nepřiblížili,“ popsal Zogby jeden z důvodů, které svádějí politology k závěrům o pravděpodobném vítězství bývalé ministryně zahraničí.

Dalším významným argumentem ve prospěch Clintonové je podle něho ekonomika, která velmi často rozhoduje americké volby bez ohledu na kandidáta. Tu se za Obamovy vlády podařilo demokratům stabilizovat. „Nezaměstnanost je poloviční, než když nastupoval do prezidentského úřadu, reálné platy rostou, inflace klesá, což by mělo hrát ve prospěch demokratické kandidátky,“ tvrdí Zogby, který předvolební analýzy vypracovává již více než čtvrt století.

Boj o Bílý dům přitvrzuje: Debata Trumpa a Clintonové plná urážek

Trump, který svými urážlivými výroky na adresu žen či menšin rozděluje republikány a vzbuzuje pohoršení části veřejnosti, sice za svou soupeřkou v průzkumech zaostává, podle analytika je však stále předčasné jej odepisovat. Přestože mediálně protřelého realitního magnáta mnozí považovali za poraženého, už když se loni přihlásil do primárek a pak ještě několikrát, podle Zogbyho by bylo příliš troufalé předpovídat jeho konec dříve než v den voleb 8. listopadu.

Trumpovu voličskou základnu totiž zjevně neodradí. „Jsou to běloši z ustupující střední třídy, která vidí, že Amerika, na niž byla zvyklá, se rozpadá. Šíří se mezi nimi pocit ztráty pevné půdy pod nohama,“ řekl analytik, podle něhož má 37 procent pracujícících dospělých Američanů zaměstnání, kde je placeno méně než v předchozí práci. Ti podle Zogbyho vidí v Trumpovi šanci na návrat k dobám, kdy „bylo lépe“.

Kdo se bojí Trumpa? Cinknutí ekonomové?

Trumpovi se sice daří oslovit jen málo voličů mimo tuto svou hlavní cílovou skupinu, avšak i Clintonová má problém mobilizovat voliče, kteří by jindy volili demokraty. Kdyby dnes mohl znovu kandidovat Obama, byl by podle Zogbyho bez problémů zvolen, neoblíbenost někdejší první dámy si však téměř nezadá s tou Trumpovou a může jí připravit o klíčové hlasy mladých voličů do 35 let, kterých od minulých voleb přibylo a letos tvoří téměř třetinu amerických voličů. „Mladí říkají, že nebudou volit Trumpa, problém však je, že není jisté, zda přijdou volit Clintonovou. Obama v roce 2008 získal 66 procent mladých voličů, Clintonová má sotva polovinu. Spousta jich chce volit kandidáty menších stran, kteří mohou sebrat hlasy Clintonové,“ míní autor knihy o politických názorech dnešních mladých Američanů.

Zogby, který v roce 2000 jako jeden z mála předpověděl velmi těsné vítězství George Bushe mladšího nad Alem Gorem, tehdy před volbami označil za klíčový stát Floridu, kterou po složitém přepočtu vyhrál o několik set hlasů Bush. V každých volbách je podle něho jeden ze států indikátorem vítězství a letos to bude Pensylvánie. „Má velkou černošskou a hispánskou komunitu ve Filadelfii a velkou demokratickou voličskou základnu v Pittsburghu. Ale je tam i velké zastoupení bělošské pracující třídy a pokud budou motivováni jít k volbám, bude to pro Trumpa šance. Jak bude hlasovat Pensylvánie, bude hlasovat celý národ,“ prohlásil Zogby o státě, jehož vítězi připadne 20 z celkového počtu 538 volitelských hlasů a patří tak k těm významnějším. Podle posledních průzkumů vede v tomto státě na severovýchodě země Clintonová po Trumpových problémech se zveřejněnou nahrávkou s obscénními výroky o ženách přibližně o pět procentních bodů.

Neplatil Trump celých 18 let žádné daně z příjmů?

Newsletter