Dolar se po pátečním zpevnění obchoduje pod 1,1000 za euro. Americké výnosy vzrostly podél celé křivky. Silný dolar negativem rizikových měn. Koruna oslabila nad 23,00 za dolar. Proti euru nad 25,30.

Předražená ropa? Tři faktory, které určí její další směr

Trump odstoupil od jaderné dohody s Íránem. Ceny ropy po zveřejnění této zprávy rostou. Obchodníci si však kladou otázku, zda není současný růst už přehnaný. Přestože podle mého názoru a vzhledem k technickým ukazatelům černé zlato ještě stále není předražené, blíží se ke svému stropu.

Z fundamentálního pohledu závisí schopnost ropy udržet se na současných úrovních od její schopnosti uchovat si aktuální geopolitickou rizikovou prémii. Ta vznikla při ukončení íránského jaderného programu a poklesu venezuelské produkce. Celkově se zdá, že se ropa bude držet v teritoriu 71 až 82 dolarů za barel. Její budoucí vývoj je však z velké míry nepředvídatelný, protože cenu ovlivňuje mnoho politických zásahů a geografických rizik.

Cena ropy bude v budoucnu záviset především na následujících faktorech:

  • Pokračování pozitivních zpráv podporujících nákup ropy. Pro zachování ceny je potřebné vyrovnat likvidaci objednávek černého zlata vlastněných mnohými fondy.
  • Vyšší ceny mají tendenci přilákat větší investice a vyšší produkci mimo OPEC (USA, Kanada, Brazílie). Vysoké ceny zároveň negativně ovlivňují spotřebitelskou poptávku v důsledku vyšších cen benzínu. Je třeba mít na paměti, že mnohé země na rozvíjejících trzích v posledních letech snížily, anebo úplně zrušily dotace na pohonné hmoty. Spotřebitelé z těchto zemí v důsledku silnějšího dolaru už pocítili rostoucí ceny a jejich plný vliv ještě pocítí. Jako příklad uvádím porovnání nárůstu cen od začátku roku v lokálních měnách: Indie + 24 %, Indonésie + 22 %, Turecko + 33 %.
  • Dohodnou se OPEC a Rusko na dřívějším zrušení produkčního stropu vzhledem ke stáhnutí íránské ropy z trhu? Zodpovězení této otázky je velmi důležité.

Vstoupí Aramco na burzu?

Dalším faktorem z dlouhodobého hlediska je vstup na burzu (IPO) saudského ropného giganta Aramco. Klíčové bude to, zda se výhled na globální hospodářsky růst vyrovná s rostoucími cenami černého zlata. Některé velmi zadlužené rozvíjející se země už totiž začínají pociťovat účinky otráveného koktejlu silného dolaru a rostoucích nákladů na financování. Jakékoliv náznaky zpomalení růstu světové spotřeby by pravděpodobně znamenaly přehodnocení strategie Saúdské Arábie, která by chtěla zakotvit cenu ropy na úrovni 80 dolarů za barel.

Autorem textu je komoditní expert Saxo Bank Ole Hansen

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter