Představují ruské trhy ideální investiční příležitost?

Napětí vyvolané konfliktem na Ukrajině, sankce uvalené Spojenými státy a Evropskou Unií a akciový trh jak na horské dráze. Rusko pravděpodobně není prvním místem, o kterém bychom momentálně přemýšleli v kontextu s investicemi. Opačný názor však zastává jeden z předních asset managerů Jesse Sherman, který vidí v nynější ruské konstelaci ideální příležitost ke zhodnocení kapitálu.

V dubnu snížil Mezinárodní měnový fond ruský odhad růstu v roce 2014 z 1,3 procenta na 0,2 procenta a dodal, že Rusko se momentálně nachází v útlumu. MMF mimo jiné odhaduje, že celkový odliv kapitálu z Ruska v roce 2014 bude díky sankcím dosahovat až 100 miliard dolarů.

Dividendy světa na rekordu, ruské na polovině. I to je dopad Ukrajiny. Co české?

Co se týče ekonomických dat, v pondělí čerstvě zveřejněná data z ruského sektoru průmyslu poukazují již na sedmý měsíc poklesu v řadě, přesto však tempo poklesu bylo nejnižší od listopadu 2013.  

„Zatímco v krátkodobém horizontu se ruský trh může jevit pro investory jako chaotický a děsivý, momentální extrémní podhodnocenost akciového indexu nabízí vynikající příležitost k překonání výnosnosti indexů,“  řekl Sherman pro CNBC. Ruský index blue chips akcií MICEX vzrostl během května o 10 procent. Stalo se tak po 13% poklesu vyvolaném ruskou anexí ukrajinské oblasti Krymu. Na začátku května se ruský index obchodoval v průměru za 0,5 své účetní hodnoty, což je téměř o 60 procent méně proti indexu MSCI, který je složen z obsáhlého spektra titulů rozvojových trhů.

Podobné úrovně nebyly viděny od roku 2009 a dokonce i teď, poté co ruský akciový trh zažil od března 20% nárůst, zůstávají ruské indexy podhodnoceny o 57 procent oproti průměru rozvojových trhů. Sektor, který se jeví jako obzvláště zajímavý je sektor financí, ale i sektory dopravy a technologie, jejichž PE se v porovnání s jinými rozvojovými zeměmi nacházejí na extrémně nízkých hodnotách, představují zajímavou investici.

Podle Shermana, země představuje přesvědčivou dlouhodobou investiční příležitost přesto, že momentální vysoká volatilita může být příliš velkým soustem pro investory s vysokou averzí k riziku. Volatilita rublu vůči euru se nyní nachází na nejvyšších hodnotách v historii, přičemž volatilita rublu vůči měnám z jiných rozvojových zemí je nejvyšší za poslední 2 roky. To je však svým způsobem pochopitelné, vzhledem k tomu že Ukrajinská krize představovala největší geopolitickou hrozbu v poslední dekádě. Na závěř Sherman sdělil, že ruský trh se nikterak závažně neliší od jakéhokoliv jiného z rozvojových trhů majících v minulost problémy podobného rázu.

Newsletter