Dolar se po včerejším zpevnění proti euru obchoduje pod 1,1500 EURUSD. Zapůsobila situace v Číně. Procyklické měny i měny regionu zůstávají pod výprodejním tlakem. Koruna oslabila nad 24,50 za euro.

Přej si něco, Mario. Americké akcie padají

Americké akcie s blížícím se koncem týdne znatelně padají. Index S&P500 odepsal 1,41 %, což odpovídá 2049,7 bodům. Dow Jones klesl o 1,42 %, aby zakončil na 17 478,2 bodech. Technologický Nasdaq spadl o 1,67 % a zastavil se na úrovni 5037,5 bodu.

Na propadu akcií se podepsaly události v Evropě. Dnes proběhla tisková konference Evropské centrální banky, na které její šéf Mario Draghi oznámil snížení depozitní sazby z -0,2 % až na -0,3 % a dále pak prodloužení programu kvantitativního uvolňování minimálně do března 2017.

Faktem je, že trhy očekávaly mnohem důraznější opatření, což se ve výsledku projevilo ve výrazném posílení eura. To na páru s dolarem pokořilo hranici 1,0900 EURUSD. V závěru dne se pár obchodoval na 1,0957 dolaru za euro. Obdobný sentiment zasáhl i akciové trhy, o čemž svědčí propad nejen evropských, ale i amerických trhů.

V pozdějších hodinách promluvila guvernérka Fedu Janet Yellenová. Ta ve svém výstupu před hospodářským výborem Kongresu zdůraznila, že situace americké ekonomiky je celkově příznivá a splňuje podmínky pro to, aby centrální banka mohla přistoupit k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby po téměř deseti letech. Další odklady tohoto kroku by už podle Yellenové mohly být riskantní.

Yellenová: Ekonomika dává Fedu zelenou ke zvýšení sazeb

I přesto, že mnoho indícií signalizuje, že Fed za dva týdny během svého zasedání opravdu půjde do akce, mnozí investoři začínají pochybovat o tom, zda toto načasování nebude příliš zbrklé. Některé ukazatele totiž napovídají, že kondice americké ekonomiky stále není dostatečně kvalitní na to, aby bez problémů ustála tento krok.  Mnohem více napoví zítřejší den, kdy budou zveřejněna data tvorby nových pracovních míst amerického soukromého sektoru vyjma zemědělství. Pokud by byla lepší než očekávání, pravděpodobnost úrokové normalizace zřejmě stoupne na nejvyšší úroveň.

Z dat v rámci Spojených státu byly dnes ještě reportovány průmyslové objednávky, které v listopadu vzrostly o 1,5 %. Dále pak byl uveden index ISM reflektující aktivitu v americké ekonomice mimo výrobu, který minulý měsíc klesl na 55,9 bodů oproti předchozím 59,14.

 

Newsletter