Překážka paritě eura k dolaru padla. Čeká se na ECB

V úvodu obchodního týdne je většina pozornosti obchodníků na devizovém trhu upřena na hlavní měnový pár EURUSD. Euro, jež v posledních několika týdnech zaznamenalo strmý pokles, se vůči dolaru nadále obchoduje poblíž svých 11letých minim, momentálně na 1,1597 dolaru za euro. Jak již bylo předesláno v našem shrnutí a výhledu pro měnově trhy, hlavní událostí tohoto týdne bude zasedání Evropské centrální banky, při kterém bude s největší pravděpodobností (tak čeká trh) ohlášeno spuštění programu kvantitativního uvolňování za účelem nastartování ekonomiky eurozóny a odvrácení deflace. Nicméně, tato skutečnost je podle většiny analytiků již hromadně zahrnuta v ceně evropské společné měny. Pro její cenové směřování v nadcházejících týdnech tak budou důležité detaily programu kvantitativního uvolňování v čele s cíleným objemem.

Tlak na cenu eura byl zintenzivněn poté, co Švýcarská národní banka (SNB) šokovala trhy minulý týden svým ohlášením konce intervencí na své měně. SNB, jež skupovala miliardy eur po více jak tři roky, tak zrušila jednu z mála podpor, jež euru zbyly. Podle předních investičních bank tak momentálně již nic nebrání tomu, aby euro směřovalo na paritu k dolaru, které by například podle Goldman Sachs mělo být dosaženo na konci roku 2016.

Česká koruna dnes mírně posiluje vůči dolaru, nicméně stále obchoduje nad úrovní 24 korun za dolar na 24,025. Vůči euru se ocitá na 27,8405 korun za euro.

Newsletter