Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar navýšil ztráty nad 1,0720 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Překvapení na trhu s ropou: Teď ji chrlí Írán

AKTUALIZOVÁNO: Těžba ropného kartelu OPEC vystoupala v červenci na nový rekord. Tím, kdo přebral otěže, ženoucí dodávky kartelu na trh na nová maxima, je Írán, zbavený jaderných sankcí. Saúdská Arábie překvapivě v zásobení trhu polevila. Ceny ropy Brent dnes klesají o bezmála 3 % do blízkosti 49 dolarů za barel, americké lehké ropy WTI o 2 % pod 44 dolarů. Prsty v tom má ale i Čína.

Čína srazila měnu nejprudčeji za dvě desetiletí

OPEC, který ovládá zhruba dvě pětiny světových dodávek ropy na trh, v červenci zvýšil produkci o 100,7 tisíce barelů ropy na celkových 31,5 milionů barelů ropy denně. To je nový rekord. Už v minulém týdnu přitom mix zpráv o těžbě OPEC, odolnosti produkce ropy v USA a vadnoucí čínské poptávce stáhl ropu pod 50 dolarů za barel.

„Poptávka po ropě by měla v nadcházejících měsících růst a snižovat nadbytek nabídky na trhu. Hlavní světové ekonomiky – hlavní spotřebitelé ropy vykazují známky oživení,“ uvedl ve zprávě vídeňský sekretariát OPEC. Produkci příštího roku vidí OPEC o 100 tisíc barelů ropy denně nad tou letošní, světovou poptávku vyšší o 1,3 milionu barelů ropy denně na celkových 94 milionech b/d.

O zhruba třetinu z přírůstku měsíční produkce OPEC, cekem 32,3 tisíce barelů, se postaral Írán poté, co se v červenci zbavil sankcí za svůj jaderný program. Ropná těžba země stoupla na 2,86 milionů barelů ropy denně, maximum od června roku 2012.

Opačně a to poměrně překvapivě zamířila těžba největšího producenta a nejmocnějšího ropného hráče kartelu OPEC, Saúdské Arábie. Její těžba v červenci klesla o zhruba 203 tisíc barelů ropy denně na 10,36 milionu. To je omezení, neviděné od srpna roku 2014. Odhady produkce nedodala konflikty zmítaná Libye.

Newsletter