Překvapení z Japonska. Bank of Japan sazby nemění

AKTUALIZOVÁNO – Měnový výbor japonské centrální banky Bank of Japan (BOJ) ponechal své současné měnové stimuly téměř beze změny. Mnozí investoři a ekonomové přitom spekulovali, že banka naopak posílí své nákupy aktiv, zvýší negativní úrokovou sazbu na vklady komerčních bank u centrální banky nebo jinak rozšíří svoji současnou, již obrovskou měnovou aktivitu. Japonský jen v reakci na rozhodnutí bankéřů výrazně posiluje k dolaru. 

BOJ dodala, že nabídne podporu až 300 miliard jenů ve formě půjček s nulovým úrokem finančním institucím v oblasti, kterou zasáhlo tento měsíc zemětřesení. Chce tak pomoci při obnově regionu.

Guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda uvedl, že přímý dopad záporných sazeb na zisky bank je velmi malý​. Guvernér řekl, že nevidí žádný problém s tím, jak BOJ komunikuje s trhem. Dodal, že na nedávném setkání zemí G20 nezaznamenal žádnou kritiku vůči BOJ a Evropské centrální bance (ECB) kvůli uvolnění měnové politiky.​ 

Japonská ekonomika podle Kurody postupně oživuje, trendem je růst. Výhled pro hrubý domácí produkt se v krátkém období trochu zhoršil, ale ne mnoho.​

 

 

„Rozhodnutí přišlo jako naprosté překvapení,“ řekl agentuře Reuters hlavní ekonom Dai-ichi Life Research Institute Hideo Kumano. On sám se domníval, že BOJ dnes dále uvolní svoji měnovou politiku.

BOJ se rozhodl zachovat beze změny dosavadní rámec měnové politiky, v němž pumpuje do ekonomiky prostřednictvím nákupů dluhopisů 80 bilionů jenů ročně. Úrokovou sazbu na vklady, které mají u centrální banky komerční banky, nechal na minus 0,1 procenta.

Ve svém pravidelném čtvrtletním výhledu BOJ dnes snížil odhad inflace a prodloužila o šest měsíců termín, kdy čeká, že inflace dosáhne dvou procent. Nyní by se tak mělo stát nejdříve v březnu 2018. Banka je však stále optimistická ohledně růstu a věří, že ekonomika bude mírně expandovat.

Newsletter