Překvapený Draghi a „kotel“ od novináře veterána

Zraky všech ekonomů, analytiků i investorů se včera upíraly na Kypr, kde probíhala dlouho očekávaná tisková konference Evropské centrální banky. Během ní představil šéf ECB Mario Draghi všechny detaily připravovaného programu kvantitativního uvolňování, od doby jeho zahájení, přes informaci o tom, co, od koho a kolik toho bude evropská měnová autorita nakupovat.

ECB začne kupovat dluhopisy za miliardy. Euro na dně od září 2003

Pak přišly na řadu otázky. Vše probíhalo naprosto v poklidu. Novináři renomovaných agentur zasypávali Draghiho dotazy a ten, jak je jeho zvykem, odpovídal svým, někdy až nudným, způsobem. Situace se však najednou změnila a to tehdy, když došla trpělivost či nervy jednomu Řekovi.

Aristidis Vikettos, novinář z Athén píšící pro Athens News Agency, nevydržel a zřejmě i pod vahou faktu, že ECB nebude skupovat kyperské ani řecké dluhopisy, společně s neschopností dostat se ke slovu, vybuchl jak sopka. Na Draghiho se najednou sesypala snůška evidentně ne zrovna pochvalných slov.

„A co jsme jako my (řečtí a kyperští novinář, pozn.)!? Jsme tu snad jen na ozdobu!?“, hulákal na guvernéra rozezlený novinář. Svůj výbuch pak zakončil slovy „Jste neobjektivní a zaujatý!“ Kamery běžely dál, Draghi jen zíral. Jakmile Vikettos domluvil, nečekal ani, že by se mu snad dostalo nějaká reakce, a rozzuřeně opustil místnost, kde se konference pořádala.

Kvůli nepohotovosti překladatelů snad ani sám šéf ECB nevěděl, co na něj veterán novinář pokřikuje. Jeho pomocník se mu sice pokusil záplavu slovní emoce v rychlosti alespoň částečně přeložit, ale ve výsledku to Draghimu moc nepomohlo. Jediné, co mu zůstalo, byl překvapený výraz vyorané myši.

„Kotel“, který hlava evropské měnové politiky obdržela, byl podle mnohých kyperských novinářů naprosto oprávněný. Oni sami se cítili odstrčeně a zazněly i názory, že Draghi si kolem sebe vytváří skupinu „svých novinářů“, kteří jsou při kladení otázek protežováni.

Pro některé možná úsměvný zážitek. Konečně trocha toho adrenalinu. Nicméně faktem je, že Vikettosův výbuch je jasným důkazem deprese a naštvanosti, která v dnešní době v jižních zemích panuje. Celý „incident“ můžete shlédnout na videu níže zveřejněném.

 

Newsletter