Premiérce Mayové se rozpadá vláda. A s ní padá i libra

„Nejlepší dohoda pro Británii,“ má být ta současná dohoda brexitu slovy britské premiérky Theresy Mayové. To si ale nemysleli dva ministři její vlády, kteří včera na své funkce rezignovali. Libra na situaci okamžitě zareagovala prudkým propadem. Ratingová agentura S&P dokonce pohrozila možným snížením současného AA ratingu Velké Británie.

Vedle ministra pro brexit Dominica Raaba rezignovala i ministryně práce a důchodů Esther McVeyová a několik dalších vysoce postavených politiků. „Dnes jsem rezignoval na místo ministra pro brexit. Nemohu s klidným svědomím podpořit podmínky navrhované v naší dohodě s EU,“ vysvětlil svou rezignaci Raab na Twitteru. McVeyová také nesouhlasila se středečními vyjednanými podmínkami a rezignovala, protože dle ní neodpovídají výsledku referenda.

Premiérka Mayová se následně snažila situaci uklidnit. Podle ní situaci přežije, a i kdyby mělo být v otázce hlasování o důvěře, bude bojovat o to, aby zůstala premiérkou. Nadále ale přetrvávají obavy, že by se informace o nedůvěře potvrdily nebo dokonce byly ve svém cíli úspěšné.

Libra se proti dolaru propadla o téměř dvě procenta až na 1,2731 USDGBP, načež se po slovech Mayové mírně vzpamatovala. Chvíli padalo i euro, jako měna druhé strany dohody o brexitu, od kterého investoři utíkali k dolaru. Euro se tak během dne dostalo až pod 1,128 EURUSD. Uklidňující slova ho ale vrátila na otevírací hodnotu a na konec dne i mírně posílilo.

Dolaru včera pomohla i data z amerického maloobchodu, maloobchodní tržby rostly v říjnu o 0,8 po procenta po zářijovém poklesu o 0,1 procenta. Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1337 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,82 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1256 do 1,1360 EURUSD.*

Na koruně se žádné zásadní události včera neodehrály. I to pomohlo české měně vrátit se pod úroveň 26 EURCZK a velkou část dne se pod touto hranicí držet. Na konci dne byla ale hranice 26 korun za euro opět prolomena.

Koruna během dne posílila proti euru i navzdory událostem ve Velké Británii. Většinu dne také překvapivě posilovala i proti dolaru, až pod 22,90 USDCZK a během dne si připsala více než 0,1 procenta.

Během dneška nás nečekají žádná významná data s výjimkou dat o indexu spotřebitelských cen v eurozóně. Sledovat také budeme vystoupení šéfa ECB Maria Draghiho ve Frankfurtu. V Česku statistici oznámí index cen výrobců za říjen a indexy cen dovozu a vývozu za září.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,02 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,92 až 26,03 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,89 až 23,07 USDCZK.* 

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter