Přemýšlejte o vybírání zisků, dokud je čas…

Americké akcie mají za sebou další den růstu. Investoři se tak i nadále radují, ovšem podle banky Morgan Stanley by měli pomalu ale jistě spadnout na zem… Rally Donalda Tumpa se dost možná chýlí ke konci.

Ten, kdo nakoupil při prvotní reakci na zvolením blonďatého magnáta za příštího amerického prezidenta, udělal trade roku. Podařilo se mu zachytit ideální příležitost, která však, ostatně jako každá jiná, nemůže růst do nekonečna. Tím koncem má být Trumpova inaugurace.

„Mnozí z nás věří ve strategii „nákup při zvolení a prodej při inauguraci“,“ přepisuje server CNBC slova analytického týmu Morgan Stanley. Proč? Tehdy bude muset Trump přejít doslova od slov k činům, což by ve výsledku mohlo být pro dosavadní rally, která je už tak dost neudržitelná, zlomovým bodem.

Největší akciová rally aneb když je + 114 % pouhou iluzí

Obdobně se na celou věc dívá i společnost Nordea. Pro ní je politický zvrat pouhým krátkodobým přelivem, který je sice hodně slyšet, ovšem z dlouhodobého hlediska není tím nejdůležitějším.

„Politické šoky dělají v krátkém období titulky médií, ovšem jejich dopad na reálnou ekonomiku je mnohem méně výrazný, než si myslíte,“ míní Michael Livjin, hlavní stratég společnosti Nordea. „To, co je z dlouhodobého hlediska pro akcie mnohem důležitější než Trumpova administrativa, je výkon samotných společností. Ano, politika má nějaký vliv, ovšem zisky či valuace jsou mnohem významnějšími faktory.“

V obou výše zmiňovaných případech je tedy jasné, že je potřeba se připravit na blízkou budoucnost, a to jak z hlediska možného vybírání zisků, tak z pohledu nových a dlouhodobých investic a jejich hodnocení.

Pro dnešek však mohou být investoři spokojení, jelikož Wall Street opět rostla. Index S&P 500 je totiž výše +0,88 % až na 2270,75 bodů. Dow Jones si připsal +0,32 %, což odpovídá 19 946,15 bodům. Technologický Nasdaq vzrostl o +0,88 % až na 5477 bodů.​​​​​​​

Leden v černých číslech?

Newsletter