Přepíše libra historii? Bude parita na dolaru?

Investoři by se měli připravit na okamžik, kdy britská libra dosáhne parity s americkým dolarem. To by mohlo nastat do konce letošního roku nebo počátkem roku 2017, uvedl podle serveru MarketWatch jeden z analytiků. Stalo by se to vůbec poprvé v historii.

Britové minulý čtvrtek v referendu rozhodli o tom, že opustí Evropskou unii. Libra k dolaru reagovala oslabením o více než 12 procent, během obchodování ve Spojených státech ztráty korigovala. Medvědí trh v pondělí získal převahu a poslal britskou měnu na 30leté minimum na 1,3121 GBPUSD.

Podrobnosti odchodu Britů jsou zatím v nejlepším případu nejasné. Premiér David Cameron řekl, že spuštění Článku 50 Lisabonské smlouvy, ponechá na svém nástupci. To vyvolává otázky ohledně načasování. Článek umožní zemi po dobu maximálně dvou let vypracovat podrobnosti odchodu. Mnozí ale upozorňují na to, že v případě Británie to může trvat déle. Zmatek ve vedení konzervativců a labouristů hrozí politickým vakuem, které by mohlo případné řešení zpomalit. Pokud tyto otázky nebudou zodpovězeny a nebude zřejmé, jak dál postupovat, lze očekávat oslabování libry, tvrdí Shaun Osborne, hlavní měnový stratég Scotiabank.

 

 

Vzhledem k tomu, že hlasování o brexitu a následná reakce libry byly bezprecedentní události, je podle Osborna těžké předvídat, jak by se libra mohla v příštích měsících a letech obchodovat. Nejasný politický a ekonomický výhled by mohl poslat Británii do recese, firmy odkládají nabíraní nových zaměstnanců a kapitálové výdaje. Podnikové investice v letošním prvním čtvrtletí klesly o 0,4 procenta, protože firmy čekaly na výsledek referenda. Nyní je snadné si představit, že budou čekat dál.

Libra klesla na nejslabší úroveň v polovině 80. let 20. století, tehdy britská ekonomika spadla do recese. Zdá se, že je jen málo technické podpory pro libru, aby se v následujících měsících vzdálila od těchto minim, poznamenal Osborne. Přestávka pod úrovní 1,30 GPBUSD, což není daleko od současných hodnot, může libru poslat na historicky nejnižší úrovně.

Hlavní stratég firmy FXTM Hussein Sayed se domnívá, že v několika dalších týdnech nelze vyloučit pokles o dalších pět až deset procent ze současné úrovně.

Ne všichni analytici si ale myslí, že cesta k paritě je nezastavitelná. Většina z nich v nadcházejících měsících očekává oslabení libry, jen málo z nich ale počítá s tím, že oslabení bude dramatické. Tým měnových stratégů Bank of America vidí v nejnovější aktualizované prognóze libru na konci roku na úrovni 1,30 GBPUSD. Ekonomové Capital Economics pak na 1,20 GBPUSD.

 

Newsletter