Přetlačí koruna brexitovou dohodu?

Klíčové body

  • Posun koruny proti libře byl tažen zejména korunovými faktory.
  • Libra proti euru i dolaru zaceňuje dohodu o brexitu, potenciální zisky by tak mohly být omezenější.
  • Koruna by proti libře měla z delšího časového rámce dále posilovat.
Zdroj: Depositphotos

Libra proti koruně od konce října oslabuje. Hlavní důvody pohybu stojí přitom na straně domácí měny. I přesto, že libra vůči euru i dolaru evidentně zaceňuje brexitovou obchodní dohodu, vůči koruně by její dosažení a po něm následované zisky nemusely mít dlouhého trvání.

Česká a britská měna mají společné to, že obvykle profitují z globálně dobré tržní nálady. Tu, minimálně na devizových trzích, pozorujeme již několik týdnů. Na korunové straně však stojí mnohem silnější proměnné, a naopak slabší rizika, díky kterým jsme se dostali pod hranici středového kurzu 29,50,00 korun za libru.

Koruna profituje z globální ochoty trhů riskovat, která nejvíce podporuje rizikovější měny. Za dobrou náladou stojí nejen výsledek amerických voleb, který skrze vidinu slabého dolaru podporuje měny rozvojových trhů, ale především zprávy ohledně vakcíny proti koronaviru. Ty živí výhled nastartování rychlé ekonomické obnovy, což celkově nahrává rizikovým aktivům.

V návaznosti na to se začínají objevovat i nové sázky na zvýšení sazeb ČNB. Nestane se tak sice letos, podle vývoje FRA sazeb ale trh očekává jejich růst (o cca 25 bodů) ve druhé polovině příštího roku, což se ve spotovém kurzu projevuje s předstihem, jelikož devizové trhy jsou tradičně vpředhledící.

Na straně koruny ale existují i rizika. Situace kolem koronaviru se zdá být stabilizovaná, tudíž nečekáme, že by v nejbližších dnech mělo přijít zhoršení, jež by se mohlo negativně projevit na kurzu koruny. Rozhodně ale nelze vyloučit další pandemické vlny během příštího roku. Ty by se na koruně nepochybně podepsaly. Dále – z krátkodobého hlediska – je vzhledem k předchozímu pohybu možná určitá technická korekce korunových zisků. Z dlouhodobějšího výhledu však předpokládáme pozvolné posilování české měny jak vůči euru, tak především libře. Rizikem výhledu postupného zpevňování mohou být případné další pandemické vlny, byť bychom u nich mohli předpokládat opět o něco lepší připravenost, jak se například ukázalo během druhé vlny, a tedy i opět o něco slabší tržní dopad.

Jak již bylo zmíněno, britská měna proti euru a dolaru v posledních dnech zaceňuje možnost dosažení brexitové obchodní dohody. Některé komentáře ohledně jednání s EU ale nevyznívají výrazně pozitivně, jde například o neshody o férové soutěži britských firem, kterým zůstane přístup na evropský trh, regulaci rybolovu či o samotnou vymahatelnost dohody. Trh i přesto předpokládá, že na dohodu nakonec dojde (např. banka JPMorgan vidí pravděpodobnost 80 %). To by sice pro libru byla pozitivní zpráva, díky níž by si připsala rychlé zisky, byly by však spíše omezenějšího charakteru, a to zejména díky předchozímu kurzovému pohybu (nejbližší technickou rezistenci vidíme na 29,75 GBPCZK, další na 30,00 GBPCZK).

Pokud by brexitové dohody dosaženo nebylo, libra by citelně oslabila na všech měnových párech, včetně koruny. S tímto scénářem však nepočítáme. Podle nás na dohodu dojde. Z hlediska načasování, vzhledem k potřebě dohodu ratifikovat, by se tak mělo stát urychleně během příštích 14 dnů.

Jestliže by se ale jednání neposunula, ve hře může být podle nás scénář přijetí „dočasné“ dohody, díky níž by se prodloužil čas na vyřešení sporných bodů. To by bylo nepochybně spjato s vyšší volatilitou, která by však ve výsledku nemusela vést k nabrání okamžité dynamiky kurzu jedním směrem. Dočasná dohoda by mohla část trhu vyplašit z titulu prodloužení nejistoty, na druhou stranu by mohlo ale převážit vnímání snahy dotáhnout jednání do konce, a vyhnout se tak obchodnímu brexitu bez dohody, což by pro libru vyznívalo pozitivně.

Stavíme-li na předpokladu většiny proměnných nadále nahrávající silnější koruně oproti libře, v dalších měsících by mohl následovat posun ještě hlouběji pod 30,00 GBPCZK. Sice jsme zmínili, že nelze vyloučit možné korunové korekce, spjaté například s technickou analýzou, kdy by koruna dosáhla proti euru 26,00 EURCZK, což by mohlo vyvolat korunový výprodej přelívající se na další páry, stále se nám zejména vzhledem k vnějšímu prostředí a globální tržní náladě jeví jako hlavní scénář dále posilující domácí měna. Vedle toho stavíme také na srovnání britské a české měnové politiky, kde nám první zmiňovaná vychází z hlediska výhledu na příští rok jako mnohem více akomodativní, než můžeme čekat u ČNB.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1932 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,90 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1836 do 1,1945 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,13 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,09 až 26,25 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,85 až 22,11 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

 

 

Newsletter