Převod plateb během pár sekund. V hlavní roli ECB

AKTUALIZOVÁNO – Evropská centrální banka (ECB) se rozhodla vyvinout novou službu, která umožní jednotlivcům i podnikům okamžité převody peněz po eurozóně prostřednictvím jejich bankovních ústavů. Služba by měla zahájit provoz v listopadu příštího roku a převádět platby během několika sekund.

Nová služba s označením TIPS bude vyvinuta ve spolupráci s evropským bankovním sektorem. Fungovat bude nepřetržitě, 365 dní v roce. Bankám bude přinejmenším během prvních dvou let provozu nabízena za cenu maximálně 0,002 eura (asi pět haléřů) za platbu. ECB věří, že nová služba přispěje k posílení integrace eurozóny.

ECB již dříve vytvořila službu pro zpracovávání okamžitých plateb velkých částek v eurech. Nová služba TIPS však podle agentury Reuters umožní okamžitý převod rovněž u menších transakcí, včetně maloobchodních plateb, a to při zanedbatelných nákladech.

„Je to výborná zpráva pro všechny klienty, kteří hradí své zahraniční faktury v rámci EU přes služby RoklenFx. Po zavedení služby TIPS už nebudou muset počítat s několikadenní prodlevou mezi zadáním transakce a příchodem peněžních prostředků na účet příjemce,“ uvedl trader skupiny Roklen Peter Kicko. Všechny transakce budou primárně vypořádané v rámci toho samého dne, jak je tomu nyní u tuzemských plateb, dodal.

Newsletter