Prezident pohřbil slovní intervence ČNB. Co na to forwardy?

Prezident Zeman naznačil dřívější ukončení kurzového režimu ČNB, čímž dost poškodil její dosavadní slovní intervence. Vývoj na forwardech mluví za své. Dolar si v začátku týdne nepřilepšil a nezachránil ho ani komentář z Fedu.

Domácích dat jsme se včera nedočkali, zato prezident Miloš Zeman rozvířil trh náznakem, že k ukončení kurzového závazku může dojít dříve než ve druhé polovině letošního roku, jak doposud naznačovala bankovní rada ČNB. V reakci na toto vyjádření se například 3M forward rázem propadl o 6 haléřů.

Jen si připomeňme, že od začátku kurzového režimu v listopadu 2013 až do ledna 2017 stály intervence ČNB 1,3 bilionu Kč. Jen v lednu utratila banka za obranu koruny před posílením rekordních 391 mld Kč.

Na spotový kurz EURCZK neměl Zemanův komentář žádný vliv, proto jej vidíme i nadále v pásmu 27,02 až 27,04.

Insider info prezidenta Zemana? Exit možná dřív než v půlce 2017

Co se týče dění v zahraničí, eurozóna hlásí růst mezd v posledním kvartále loňského roku, které meziročně vzrostly o 1,6 %. Průměrně si pak v letech 2009- 2016 připsaly 1,76 %. Index cen výrobců v Německu rovněž zaznamenal meziroční nárůst o 3,1 %, což je nejvyšší číslo od prosince 2011. Meziměsíčně vzrostl během února o 0,2 %.

Výčet zahraničních dat uzavírá komentář šéfa chicagské pobočky Fedu Charlese Evanse. Ten zdůraznil, že během letoška můžeme do americké centrální banky čekat ještě dvě další zvýšení úrokových sazeb.

Z dnešních dat stojí za zmínku zahraniční dluh ČR a běžný účet platební bilance USA.

V USA jsme se včera nedočkali žádných dat, která by podpořila dolar. Eurodolar se momentálně pohybuje na úrovni 1,078 EURUSD, dnes ho vidíme v pásmu 1,075 až 1,081 EURUSD. Dolarkoruna se také pohybuje v neprospěch americké měny. Dnes by se měl pár držet v rozmezí 25,00 až 25,10 USDCZK.

Newsletter