Americké výnosy rostou. Dolar se po pátečních dat z trhu práce obchoduje pod 1,0800 za euro. Měny regionu v závěru minulého týdne oslabily. Koruna reagovala na silný dolar nejméně citlivě a obchoduje se nad 23,75 za euro.

Prezident Zeman: Chci silnou korunu

AKTUALIZOVÁNO: Prezident Miloš Zeman upřednostňuje silnou českou korunu. Oslabení měny je podle něj pouze krátkodobou podporou pro exportéry. Uvedl to na konferenci o exportu v České národní bance. Podle pravděpodobného budoucího guvernéra ČNB Rusnoka důvody pro zakotvení koruny trvají a ČNB bude jejímu posílení bránit.

„Politika oslabení koruny centrální banky nese pouze krátkodobé benefity pro tuzemské exportéry. Silná koruna ale nese dlouhodobé přínosy pro ekonomiku. Firmy nutí k inovacím,“ uvedl Zeman dle agentury Bloomberg v ČNB. Slabá koruna podle Miloše Zemana podnikatele od inovací naopak odrazuje.

Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013 v obavě z deflace. Již před časem ČNB oznámila, že konec režimu devizových intervencí může přijít na přelomu roků 2016 a 2017.

Singer: ČNB s uvolněním koruny na ECB čekat nemusí

Viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík v čerstvé prezentaci, zveřejněné na stránkách ČNB, uvedl, že závazek na koruně vůči euru, v rámci kterého ČNB nenechává korunu zpevnit výrazněji pod 27,00 EURCZK, centrální banka neopustí dříve než ve druhé polovině roku 2016. Potvrdil, že ČNB je připravena kdykoli automaticky intervenovat na koruně, aniž by k tomu potřebovala nějaké další rozhodnutí bankovní rady.

V případě ukončení devizových intervencí by podle Zemana neměla ČNB opakovat švýcarský šok, ale postupovat „gradualisticky“. ČNB přitom podle nedávného prohlášení člena bankovní rady ČNB Jiřího Rusnoka výrazné výkyvy v kurzu koruny po ukončení režimu intervencí nedopustí. Rusnok je Zemanovým kandidátem na post guvernéra ČNB. Dnes Rusnok na konferenci zopakoval, že důvody pro zakotvení koruny trvají a ČNB bude jejímu posílení bránit.

Zeman: Guvernérem ČNB bude Rusnok

 

Newsletter