Prezidentka Brazílie blíž ústavní žalobě. Jak zareagují trhy?

Dolní komora brazilského parlamentu rozhodla o ústavní žalobě proti brazilské prezidentce Dilmě Rousseffové silou větší, než je potřebná dvoutřetinová většina 342 z 513 poslanců. Pro hlasovalo 367 poslanců, proti 137 a 7 poslanců se zdrželo, 2 chyběli. Debata by se z Poslanecké sněmovny nyní měla přesunout do Senátu, který o dalším politickém osudu první prezidentky v dějinách země rozhodne s konečnou platností. Největší latinskoamerická země je tak o krok blíž období zvýšené politické nejistoty.

Jak zareagují trhy?

Očekává se, že brazilské finanční trhy budou na rozhodnutí dolní komory reagovat s euforií. První krok vedoucí k odvolání brazilské prezidentky by mohl nastartovat brazilské akcie a měnu a mohl by také pomoci vytáhnout brazilskou ekonomiku z nejhorší recese od roku 1930.

Naděje na politickou změnu pomohla v tomto roce zvednout referenční akciový index Bovespa o více než 20 procent na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2015. Náznaky toho, že by rally mohla pokračovat, odhalil zisk v Tokiu obchodovatelného fondu brazilských akcií, který vyskočil o 3,8 procenta krátce poté, co byl oznámen výsledek.

FinTech Daily: Latinská Amerika zažívá rozmach bitcoinu

Obchodníci však varují, že počáteční euforie může prudce přibrzdit a přednost dostane obezřetnost. Není totiž jasné, jakou politiku zvolí viceprezident Michel Temer. Mnozí však věří, že Temer bude mít větší šanci zavést úsporná opatření poté, co Rousseffová narazila se svými sliby výdajových škrtů a zvyšování daní na silný odpor vlastních zákonodárců hned po jejím zvolení v roce 2014. 

Newsletter