Prezidentský souboj na devizových trzích

Americké prezidentské volby jsou v plném proudu. Akciové trhy zatím přešlapují nervózně na místě, obdobně je na tom i dolar. Co se dá čekat od devizových trhů, pokud zvítězí Clintonová? A co když Trump?

Server CNBC se v tomto směru dotázal několika analytiků, kteří se vesměs shodli na budoucím scénáři. Vyhraje-li Hillary, dolar bude zpevňovat. Pokud Trump, hudbou budoucnosti bude přesný opak.

„V případě vítězství Clintonové můžeme čekat posílení dolaru až o 1,9 %,“ řekl pro CNBC Jordan Rochester, hlavní devizový stratég společnosti Nomura. „Opačný scénář by pak mohl přinést pokles, a to o -1,3 %. Obdobný vývoj se dá čekat i na páru s japonským jenem, kde by propad americké měny čítal zhruba 4,7 %. Ve srovnání s mexickým pesem bychom však v případě Trumpova vítězství mohli pozorovat posun z aktuálních 15,59 USDMXN až k úrovni kolem 23.“

Je rozhodnuto? FBI po prověření e-mailů neplánuje Clintonovou stíhat

Pondělní dolarová jízda se dá přisoudit zprávě Federálního úřadu pro vyšetřování, který dle slov jeho šéfa Comeyho neplánuje jakákoliv obvinění Clintonové v návaznosti na zadržené emaily z doby, kdy vykonávala post ministryně zahraničí.

„Reakce trhů na zprávu od FBI byla neobyčejně pozitivní,“ napsal ve svém emailu pro CNBC Paresh Davdra, CEO a zakladatel společnosti RationalFX. „Ke zpevnění dolaru tak došlo po více jak týdnu, kdy průzkumy favorizovaly Donalda Trumpa. To samo o sobě hovoří za své.“

Když Snowden učí Trumpa aneb 650 tisíc emailů za 8 dní?

I přesto, že si americká měna během včerejška připsala zajímavé zisky, vůči dalšímu zpevnění ji brání stále trvající nejistota ohledně výsledku a jeho možných ekonomických dopadů.

„Někteří analytici věří, že by dolar mohl v případě Trumpova vítězství klesnout až o tři procenta. Pravdou však je, že americké volby budou mít velký dopad i na další světové měny. A na rozdíl od brexitu to nevypadá, že by investoři byli na oba možné scénáře zcela nepřipraveni.“

Velice konkrétní predikce ohledně možného vývoje devizových trhů přišla od Stevena Galloa, šéfa Fx oddělení společnosti BMO Capital Markets. Ten vytvořil scénář s výhrou Trumpa v prvním případě a ve druhém s vítězstvím Clintonové, přičemž oba jsou spojené s rozděleným Kongresem, neboli situací, kdy ani jedna ze dvou hlavních stran nekontroluje jak Senát, tak ani Sněmovnu reprezentantů.

Trump zvítězí

Clintonová vítězí

Vyhlašování výsledků americký voleb tak pravděpodobně přinese zvýšenou volatilitu. I tak je ale dlouhodobý trend poměrně jasně daný, a to z hlediska dalších fundamentů – především s ohledem na možné zvýšení úrokových sazeb Federálního rezervního systému. To dokonce potvrzuje i technická analýza zaměřená na vývoj dolarového indexu.

Zásadnější než volby je růst sazeb Fedu. Pokud nevyhraje Trump…

„Z technického hlediska se dolar v rámci denního časového rámce stále drží „býčího“ trendu s tím, že další rezistencí je úroveň 98 bodů,“ míní Fx analytik společnosti FXTM Lukman Otunuga. „S více jak 70% pravděpodobností úrokového navýšení v prosinci tohoto roku otvírá případné prolomení zmiňovaných 98 bodů prostor pro další posílení, a to k 99 bodům, možná i výše.“

Podle agentury Bloomberg jsou sázky na prosinec ještě vyšší. Dotázaní analytici vidí vyšší sazby během příštího měsíce dokonce s 86% pravděpodobností.

 

Newsletter