Při pátku: Bernanke chtěl refinancovat hypotéku. Neuspěl

S úsměvným nádechem, přesto mezi hlavními zprávami Bloomberg i CNBC. Stále tuhé úvěrové standardy amerických bank, pokud jde o hypoteční úvěry, dopadly i na hlavu ještě nedávného šéfa Fedu Bena Bernankeho. Alespoň podle jeho anekdotického doznání na jedné z konferencí. „Zrovna jsem chtěl refinancovat svou hypotéku, neuspěl jsem,“ prohlásil.

Bernanke ve čtvrtek hovořil na chicagské konferenci, zaměřené na podmínky na realitním trhu. Krom jiného poznamenal, že pro ty, kdo si chtějí pořídit svůj první dům, stále nejsou možnosti takové, jak by bylo žádoucí, a ani tam, kam je chtěly směrovat regulační snahy.

„Myslím, že hypoteční trh je stále svázán. Banky, zdá se, ve svých standardech ohledně podmínek poskytování hypotečních úvěrů zašly příliš daleko,“ prohlásil na konference exšéf Fedu.

Pak naladil atmosféru „soukromými slovy“ pro moderátora Marka Zandiho z Moody‘s Analytics: „Jen mezi námi dvěma. Zrovna jsem se pokoušel refinancovat mou hypotéku. Neúspěšně“.

Zpráva je pikantní při vzpomínkách na rok 2012 i řadu dalších opatření Fedu. Na podzim toho roku Fed oznámil odkupy hypotékami krytých cenných papírů v rozsahu 40 miliard dolarů měsíčně. Následoval pokles hypotečních sazeb na historické dno a také poměrně prudká kritika Bernankeho za tento krok. S podporou vládního programu se refinancování hypotéky dostalo i těm, hodnota jejichž nemovitosti klesla pod to, co ještě na hypotéce dluží bance. 

Newsletter