Při půjčce pozor! Nejen u rozhodčí doložky, RPSN a poplatku

Vybíráte půjčku, avšak stále nevíte, jakou konkrétní zvolit? Lákají vás atraktivní reklamní nabídky? Konečné rozhodnutí důkladně zvažte. Jen nízká úroková sazba nestačí. Při výběru spotřebitelského úvěru je zapotřebí být na pozoru.

Sjednat půjčku není složitým procesem. Právě tento fakt mnohdy stojí za unáhleným rozhodnutím. Na co je zapotřebí dát pozor a u jakých podmínek zbystřit?

Půjčku vybírejte podle účelu

Při výběru dejte pozor na typ spotřebitelského úvěru. Potřebujete-li půjčku na koupi automobilu či na vybavení domácnosti, zajímejte se o účelové půjčky, díky kterým získáte výhodnější úrokovou sazbu. Půjčka na cokoliv je úročena vyšší sazbou. Na druhou stranu je možné tento typ využít i v případě finanční tísně na zaplacení nájmu nebo dluhu.

Buďte obezřetní u nebankovní půjčky

Nepodceňujte nebankovní půjčky. Jejich podmínky se mnohdy nedají srovnávat s podmínkami bankovních úvěrů. Šance na úspěch je u nebankovní instituce vyšší a zároveň je vyšší i RPSN. Krátká doba splatnosti a vysoké poplatky nejednomu dlužníkovi mohou pomoci do dluhové pasti.

Srovnávejte konkurenční nabídky

Nespokojte se jen s jednou nabídkou, a to i přestože je velmi lákavá. Nikdy nevíte, zda jinde nedostanete ještě lákavější. Mějte přehled o konkurenci a vybírejte si pro vás z těch nejvýhodnějších produktů. Zajděte nejen na pobočku „své“ banky a zeptejte se na možnosti úvěru. Chytrým pomocníkem může být i online srovnání půjček.

Pozor dejte na „poplatek za vyřízení“

Nadchla vás půjčka přes internet, jejíž podmínkou sjednání je zaplatit „poplatek za vyřízení“? Pak rozhodně nic neplaťte, nepodepisujte a nesjednávejte. Jedná se o podvod, kdy věřitel využívá nevědomosti a finanční tísně spotřebitele, který se po zaplacení půjčky tejně nedočká. Poplatek je často nazýván jako kauce, úplatek, záloha či odměna.

Ověřte si poskytovatele půjčky

Vybrali jste si půjčku od neznámé nebankovní společnosti? Důkladné prověření poskytovatele je tedy žádoucí. Ihned zbystřete, nabízí-li vám půjčku fyzická osoba. Ověřte si poskytovatele v obchodním a živnostenském rejstříku. Ptejte se známých, rodiny a hledejte reference. O podvodných nebankovních subjektech jsou na internetu často plné diskuze, a to především o těch, kteří nabízí online půjčky.

Přečtení smlouvy musí být samozřejmostí

Před podpisem smlouvy si prostudujte obchodní podmínky nebankovní i bankovní půjčky. V obou případech úvěrovou smlouvu důkladně pročtěte. Máte-li jakékoliv nejasnosti nebo jsou-li ve smlouvě nesrovnalosti, ptejte se poskytovatele. Smlouva musí obsahovat správné a úplné informace. Jestliže některé chybí, je povinností věřitele je doplnit.

Nepodceňujte moc rozhodčí doložky

Pokud je ve smlouvě uvedena rozhodčí doložka, pak smlouvu raději nepodepisujte. Dojde-li ke sporu mezi věřitelem a dlužníkem, dává rozhodčí doložka právo poskytovateli určit rozhodce, respektive soudce. V takovém případě je spor řešen ve prospěch věřitele a dlužník nemá nárok na řešení problémů soudní cestou.

(Komerční prezentace)

Newsletter