Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v mírné ztrátě nad 1,0650 za euro. Koruna dnes ráno mírně oslabila nad 25,25 za euro.

Přichází avizované vybírání zisků na dolaru?

Dolar mírně ztrácí, poté co páteční údaje z amerického trhu práce zaostaly za očekáváním a přiměly investory k vybírání zisků na extrémně dlouhých pozicích na dolaru. Dolarový index sklouzává o 0,3 procenta na 87,368 po propadu o více než 0,4 procenta v pátek.

Američtí zaměstnavatelé minulý měsíc vytvořili 214.000 pracovních míst, čímž zklamali odhad 231.000 pracovních míst. Přesto se však jednalo již o 9. měsíc v řadě, kdy údaje překročily 200isícovou hranici a nezaměstnanost tak klesla na nová šestiletá minima 5,8 procenta.

Zklamání se promítlo i do výnosů amerických vládních dluhopisů, jež klesly během asijské seance na 2,304 procenta z 2,312 procenta v pátek. Nižší výnosy podkopávají dolar. Euro roste o 0,2 procenta na 1,247 dolaru za euro. Japonský jen si taktéž připisuje zisky vůči dolaru na 114,05 jenu za dolar.

Nedávné údaje ukázaly, že americká ekonomika překonává Evropu a Japonsko, a zdůrazňují rozcházející se politické výhledy mezi Federálním rezervním systémem, Evropskou centrální bankou a BoJ. To podporuje čtyřměsíční dlouhou rally na dolaru, ale páteční reakce trhu ukázala, že investoři začínají být opatrní ohledně otevírání nových dlouhých pozic na dolaru.
 
Podle údajů Commodity Futures Trading Commission zvýšili investoři své čisté dlouhé pozice v týdnu končícím 4. listopadu na nejvyšší úrovně za posledních šest let. Hodnota čistých dlouhých pozic na dolaru vzrostla na 44,3 miliardy dolarů, z předchozích 42,39 miliardy dolarů.

S mírným poklesem dolaru se tak dostávají na milost investorů, alespoň na chvíli, komoditní měny. A to samé platí i o koruně, jež si připisuje více jak 0,2 procenta vůči dolaru na 22,201 koruny za dolar. Vůči euru se koruna pohybuje na úrovni 27,686 koruny za euro. 

Newsletter