Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Přichází dlouho očekáváná korekce?

Devizové trhy úvodem dne vykazují zvýšenou volatilitu. Dolar, jenž během dnešního rána zaznamenal nová více jak 2,5letá maxima na 1,21226, momentálně prudce oslabuje a euro tak obchoduje vůči dolaru za 1,2175 EURUSD. S velkou pravděpodobností jde momentální propad dolaru na vrub uzavírání dlouhých pozic na dolaru některými z velkých hráčů. Z pohledu technické analýzy, eurodolar dosáhl během rána důležité úrovně, kde se ocitá spojnice tří historických minim. Jedním z nich byla minima z roku 2010, kdy bylo v plném proudu pokrizové rozšiřování bilance pomocí kvantitativního uvolňování americkým Federálním rezervním systémem. Druhé lows bylo zaznamenáno v roce 2012, kdy se ekonomika eurozóny ocitala uprostřed dluhové krize. Momentální propad eura vůči dolaru je z velké části způsoben divergencí mezi politikami amerického Federálního rezervního systému a Evropské centrální banky.

Tato divergence má kořeny ve stavu těchto dvou ekonomik, kdy americká ekonomika s téměř plnou zaměstnaností a masivním růstem HDP umožnila Fedu skoncovat s programem QE a dává mu podnět k přistoupení ke zvyšování úrokových sazeb. Na druhé straně, evropská ekonomika se potácí na hraně recese, inflační údaje indikují potenciál deflace a vyhlídky na růst úrokových sazeb jsou prachbídné. Připočteme-li k tomu, podle mnohých nevyhnutelný, program odkupu vládních dluhopisů, jenž ECB s velkou pravděpodobností oznámí na jednom z příštích dvou zasedání, euro má zaděláno na pokračující pokles.

Podobné vyhlídky panují i pro japonský jen, který dnes taktéž jako euro posílil až k hranici 119,502, nicméně fundamentální obrázek nadále hovoří pro jeho pokračující dlouhodobé oslabování. Česká koruna obchoduje na úrovni 27,685 koruny za euro. Vůči dolaru posiluje na momentálních 22,729 koruny za dolar, poté, co dosáhla 22,8355 koruny, nejnižší úrovně za posledních téměř 6 let.

Newsletter