Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Přijde konec bezvízového cestování po Evropě?

Varování před koncem volného pohybu bez víz v rámci zemí Evropské unie zesílily. Slovinsko oznámilo, že se může připojit k Maďarsku a oplotit své hranice v případě, že EU nedokáže pomoci zemím na jihovýchodní okraji bloku. S plánem oplocení hranic do západní Evropy ho předstihli úmyslem Rakušané. Podle slovinského ministra zahraničí Karla Erjavece jadranské národy „přijmou všechna opatření“ k zajištění bezpečnosti svých občanů i migrantů, pokud se situace zhorší a dohoda, které bylo v neděli dosaženo v Bruselu, nebude implementována. Napsala to agentura STA. Přijde konec bezvízového cestování po Evropě, ptá se ve svém textu Bloomberg

Prezident EU Donald Tusk míní, že blok musí chránit své vnější hranice. Zopakoval tak varování vydané v pondělí italským ministrem zahraničí Paolem Gentilonim, který řekl, že volný pohyb osob, jeden ze základních principů EU, může být v ohrožení. „Tato výzva má potenciál změnit Evropskou unii, kterou jsme si vybudovali,“ řekl Tusk zákonodárcům EU. „Má potenciál vytvořit rozsáhlé změny na evropské politické scéně a nejsou to změny k lepšímu.“

Vedoucí představitelé 11 evropských balkánských zemí se v neděli dohodli na plánu, který obsahuje 17 bodů. Nabízí krátkodobé opatření pro více než jeden milion migrantů, kteří jsou v rámci zemí EU očekávání v rámci letošního roku. Dohoda krom jiného zahrnuje poslání asi 400 policistů na kontrolu slovinských hranic, nouzové bydlení pro 100 tisíc uprchlíků či vícestupňový registrační systém nebo posílení policie na jihovýchodní hranici Evropské unie.

Přesto, že se pomalu blíží zima, země osmadvacítky se stále přou o dlouhodobější řešení. Mnohé balkánské zemí tvrdí, že jsou po prohlášení německé kancléřky Angely Merkelové z minulého měsíce o nulových limitech pro ty, kteří splní azylové podmínky, přehlceny.

 

Vlastní politika

Se stížnostmi na nedostatek koordinace v EU se tyto země rozhodly pro svou vlastní politiku v této oblasti, ať už jde o Maďarsko, ke kterému se možná připojí i Slovinsko. Mnoho východních členských státu jsou proti německému tlaku redistribuovat uprchlíky napříč blokem v rámci povinných kvót. Argumentují například tím, že migranti nechtějí zůstat na jejich území. Uprostřed tohoto hašteření čelí Maďarsko kritice za oplocení své hranice, Slovinsko si stěžuje, že Chorvatsko průchodu migrantů jen přihlíží. I Makedonie tvrdí, že její jižní soused, Řecko, taktéž nepostupuje v souladu s pravidly registrovat uprchlíky v prvním státě EU, do kterého vstoupí. Počet přistěhovalců, kteří překročili hranici Slovinska, jenž se stalo „průchodem“ poté, co Maďarsko zavřelo hranice se Srbskem a Chorvatskem, se podle tamní policie od 17. října zvýšil na 85 tisíc. I tak ale, podle Mirjany Milenkovski, komisařky OSN pro uprchlíky, každý den přichází z kandidátské země EU Srbska více než 5000 migrantů.

 

Newsletter