Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Přijde korekce, nebo bude koruna dál posilovat?

Klíčové body

  • Koruna na začátku týdne posílila k 25,40 EURCZK.
  • Kurz k dnešnímu dni umazal celých 80 % ztrát spojených s loňským výplachem trhů
  • Technická analýza varuje před korekcí předchozích zisků.
Zdroj: Depositphotos

Pohled na vývoj kurzu koruny vůči euru je z pohledu fundamentů velice pozitivní. Domácí měna tato očekávání naplňuje, když po vlažném posilování z předchozích měsíců zařadila vyšší otáčky a během necelých dvou týdnů vůči euru zpevnila o více než 40 haléřů. Z krátkodobějšího hlediska ale buďme opatrní a počítejme s možnou korekcí.

Již více než rok se nacházíme ve velmi volatilním prostředí, a tak je důležité mít na paměti, že i přes velmi pozitivně se vyvíjející situaci z pohledu naší měny musíme počítat s korekcemi zisků. Jedna z nich by mohla být právě na obzoru, když se kurz koruny s eurem posunul k důležitým hranicím podpory, které by mohly korunové zisky zastavit. Podívejme se nejdříve na dlouhodobější obrázek vývoje měnového páru od roku 2019.

Vývoj na devizovém trhu byl před příchodem koronavirové krize stabilnější než nyní. Březnové oslabení o více než tři koruny na euru nás loni posunulo do nového obchodního prostředí, které je charakteristické vysokou volatilitou. Domácí měna si během 15 měsíců prošla několika silnými pohyby jedním či druhým směrem. V konečném výsledku je ale z grafu jasně vidět jistý trend posilující koruny. Ta k dnešnímu dni umazala celých 80 % předchozích ztrát spojených loňským výplachem trhů. Pohybuje se tedy již na silnějších úrovních, než kde se obchodovala v průměru v roce 2019.

Z týdenního grafu níže můžeme sledovat klesající trendový kanál, na jehož spodní hranici se kurz momentálně nachází. Po prudkém posílení v minulém týdnu domácí měně stojí v cestě důležitá oblast hranic podpory. Právě výše zmíněná spodní hranice trendového kanálu definujícího obchodování od příchodu koronavirové krize se momentálně nachází na stejné úrovni jako další důležitý support. Tím je 78,6% úroveň Fibonacciho retracementu z vlny loňského oslabení. Pár koruny s eurem se zároveň vychýlil mimo Bollingerova pásma, která se sice v posledních měsících výrazně zúžila, nicméně předchozí týdenní svíce uzavřela hluboko pod její spodní hranicí. To lze brát jako indikaci, že je domácí měna silně překoupena. To mimo jiné potvrzuje i indikátor RSI na denním grafu, který včera uzavřel na hodnotě 25,94.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Při pohledu na čtyřhodinový graf jsme pak svědky divergencí v rámci indikátoru MACD i v rámci indexu relativní síly (RSI) značící blížící se obrat trendu. Obratem trendu zde myslíme spíše konec aktuálního swingu, po němž by mohla přijít korekce zisků, nikoliv obrat v dlouhodobém trendu posilování koruny. V tomto případě se řídíme fundamenty, které nadále hovoří v posilující domácí měnu v průběhu roku. Koruně tedy z dlouhodobějšího hlediska vítr z plachet nebereme, je ale třeba mít na paměti, že prostor pro další zisky začíná být omezený.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2187 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 89,94 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2092 do 1,2196 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,41 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,39 až 25,56 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,74 až 21,10 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter