Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Přijde pomoc MMF Ukrajině pozdě? Intervence na hřivně

(Aktualizováno 11:32) Ukrajinská centrální banka dalšími opatřeními brání hřivnu před rozpadem. Podle čerstvého rozhodnutí centrální banka v tomto týdnu do 27. února včetně nedovolí komerčním bankám, aby nakupovaly zahraničí měny pro své klienty, a omezí i částku, kterou mohou banky koupit pro sebe. Pro sebe smějí dle verdiktu centrální banky nakoupit cizí měnu v objemu nejvýše 0,5 procenta požadovaného kapitálu. Další oslabování měny centrální banka zarazila masívní intervencí.

Rozhodnutí banky ostře kritizoval premiér Arsenij Jaceňuk, podle kterého rozhodnutí poškozuje ekonomiku. Nelíbí se mu rovněž, že banka své rozhodnutí nekonzultovala s vládou. On a ministryně financí Natalija Jarešková budou usilovat o naléhavou schůzku s prezidentem Petrem Porošenkem a požádají ho, aby předvolal šéfku centrální banky Valerii Hontarevovou kvůli vysvětlení kroků banky.

Ukrajinská hřivna za 12 měsíců zpět propadla o více než 70 procent své hodnoty proti americkému dolaru (bez dnešního vývoje). Devizové rezervy centrální banky za čtyři měsíce do ledna včetně propadly o více než 60 procent k úrovni 6,4 miliardy amerických dolarů a jsou nejtenčí od roku 2005. 

Včera se hřivna dostala až na hladinu 33,65 k americkému dolaru, dnes po strmém pohybu obchoduje u 24,875 k dolaru (v 11:28). To naznačuje intervenci centrální banky. Graf přiložen v galerii k tomuto článku.

Před necelými dvěma týdny byl Ukrajině přislíben záchranný úvěr Mezinárodního měnového fondu v objemu 17,5 miliardy amerických dolarů. Technické uvolnění ale bude ještě nějaký čas trvat a mezi ekonomy a analytiky narůstají komentáře směrem, že finanční situace Ukrajiny se zhoršuje mnohem rychleji, než ji stihne zachránit finanční injekce MMF. Poslední finanční pomoc přitom Ukrajina přijala loni v září – 1,4 miliardy dolarů od MMF.

Novou pomoc Ukrajině musejí ve vztahu k ukrajinskému rozpočtu schválit poslanci v Kyjevě, následně uvolnění peněz vedení MMF. Cesta je skutečnému uvolnění peněz tak čítá zřejmě ještě několik týdnů. V únoru sjednaný balík pomoci Ukrajině pod vedením MMF počítá s celkovým objemem 40 miliard amerických dolarů.

Analytici Goldman Sachs a JPMorgan ve svých zprávách varují, že investoři situaci Ukrajiny podceňují a její dluhopisy teprve čeká zásadní otřes. Dluhopisy se pohybují kolem 40 až 45 procent nominálu, situace Ukrajiny je ale fakticky nahlížena jako bankrot.

Propad ukrajinské měny znamená, že stoupají ceny dovozu včetně nezbytných energií. V úterý ukrajinská centrální banka zpřísnila měnovou regulaci právě u dovozců. 

Gazprom: Ukrajina nezaplatila, plyn pro Evropu je ohrožen

Ukrajinská hřivna padá, centrální banka zpřísnila regulaci

Newsletter