Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Přijde tlak na posílení koruny. Inflace překvapí centrální banky

Návrat růstu spotřebitelských cen k cílům centrálních bank bude v České republice, Polsku, Maďarsku nebo Rumunsku rychlejší, než s čím samotné centrální banky počítají, varoval ekonom UniCredit v Londýně Dan Bucsa. Co takové překvapení pro bankéře může znamenat pro českou korunu? „Debata se posune k tomu, jak nejlépe opustit zakotvení na koruně, aniž by došlo k podobnému scénáři, jako ve Švýcarsku,“ odhaduje trader Roklen360 Jiří Deml.

„Posouváme se k rychlejšímu růstu sazeb. Další uvolnění měnové politiky v Maďarsku nebo Rumunsku se jeví jako nepodložené. Pokud budou centrální banky v Polsku nebo Maďarsku otálet, dospějí k ještě výrazněji prudšímu vzestupu výnosové křivky kvůli závislosti na zahraničních investorech do jejich dluhopisů,“ míní Dan Bucsa.

V České republice je z tohoto pohledu situace jiná, protože dluhopisy nemalou měrou nakupují tuzemské banky kvůli nedostatku jiných zajímavých investičních příležitostí. „Nevidíme zde ale větší potenciál k negativnímu spreadu výnosů vůči německým dluhopisům (bundům),“ dodává ekonom UniCredit v Londýně.

„Agresivní tempo růstu českého HDP, spolu s podobnými očekáváními pro další data z české ekonomiky, vezme vítr z plachet debatám o posunu kurzového závazku ČNB na koruně nebo záporných úrokových sazbách. Přesuneme se k debatě nad tím, jak ze současného režimu kurzového závazku na koruně proti euru odejít tak, abychom se nedočkali švýcarského scénáře,“ odhaduje trader Roklen360 Jiří Deml. „Na kurzu koruny vůči euru můžeme očekávat pozvolný tlak směrem k hranici 27,00 a budeme pozorně sledovat červnové zasedání bankovní rady a komentáře centrální banky k samotnému vývoji HDP a dalších čerstvých dat z české ekonomiky,“ říká Deml.

UniCredit odhaduje, že s tím, jak se přiblížíme třetímu čtvrtletí roku a pravděpodobnému zvýšení sazeb ze strany Fedu, výnosy v lokálních měnách (ve střední a východní Evropy) půjdou prudčeji vzhůru. Trh začne počítat se začátkem cyklu zvyšování sazeb v CE4 (tedy České republice, Maďarsku, Polsku a Rumunsku) na konci roku 2015 a počátku 2016,“ uzavírá svou předpověď Dan Bucsa.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter