Příjmové nůžky se rozevírají, varuje Světové ekonomické fórum

Světovém ekonomické fórum (WEF) upozorňuje na narůstající problém příjmové nerovnosti ve světě. Uvedlo tak ve svém pravidelném přehledu, v němž chce identifikovat nejproblematičtější globální tendence, které v budoucnu zasáhnou společnost a světovou ekonomiku.

Podle každoroční analýzy WEF bude největším problémem příštího roku zvětšující se příjmová propast mezi nejbohatšími a nejchudšími lidmi. Trend prohlubujících se příjmový rozdílů tak předběhl i problém nezaměstnanosti, který doposud držel žebříčkové prvenství. Samotná analýza je sestavována na základě šetření názorů 1767 účastníků z oblasti podnikání, akademické obce, vlády a mezinárodních organizací.

Podle Aminy Mohammedové z oddělení plánování rozvoje Organizace spojených národů se v současné době, kdy „ekonomický růst pozvolna nabírá tempo, stále setkáváme s problémem chudoby, degradace životního prostředí, nezaměstnanosti, politické nestability a válečných konfliktů, tedy s problémy, které úzce souvisí právě s příjmovou nerovností.“

Obdobným způsobem se minulý měsíc vyjádřila i Janet Yellen, guvernérka Federálního rezervního systému. Ta uvedla, že „nerovnost v bohatství je ve Spojených státech nejvyšší za celou jejich historii.“ Tento názor pak potvrzuje i šetření Credit Suisse z minulého měsíce, v němž jsou USA na sedmém místě ve světovém žebříčku rozdílu bohatství. První místo je pak obsazeno Ruskem.

Fed: Nerovnost v příjmech se v období 2010 až 2013 výrazně rozšířila

Jak opravdu bohatí spravují své peníze?

Newsletter