Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Příjmové nůžky se rozevírají, varuje Světové ekonomické fórum

Světovém ekonomické fórum (WEF) upozorňuje na narůstající problém příjmové nerovnosti ve světě. Uvedlo tak ve svém pravidelném přehledu, v němž chce identifikovat nejproblematičtější globální tendence, které v budoucnu zasáhnou společnost a světovou ekonomiku.

Podle každoroční analýzy WEF bude největším problémem příštího roku zvětšující se příjmová propast mezi nejbohatšími a nejchudšími lidmi. Trend prohlubujících se příjmový rozdílů tak předběhl i problém nezaměstnanosti, který doposud držel žebříčkové prvenství. Samotná analýza je sestavována na základě šetření názorů 1767 účastníků z oblasti podnikání, akademické obce, vlády a mezinárodních organizací.

Podle Aminy Mohammedové z oddělení plánování rozvoje Organizace spojených národů se v současné době, kdy „ekonomický růst pozvolna nabírá tempo, stále setkáváme s problémem chudoby, degradace životního prostředí, nezaměstnanosti, politické nestability a válečných konfliktů, tedy s problémy, které úzce souvisí právě s příjmovou nerovností.“

Obdobným způsobem se minulý měsíc vyjádřila i Janet Yellen, guvernérka Federálního rezervního systému. Ta uvedla, že „nerovnost v bohatství je ve Spojených státech nejvyšší za celou jejich historii.“ Tento názor pak potvrzuje i šetření Credit Suisse z minulého měsíce, v němž jsou USA na sedmém místě ve světovém žebříčku rozdílu bohatství. První místo je pak obsazeno Ruskem.

Fed: Nerovnost v příjmech se v období 2010 až 2013 výrazně rozšířila

Jak opravdu bohatí spravují své peníze?

Newsletter