Příjmy tradičních bank a pojišťoven jsou v ohrožení. Pomůže FinTech?

Čtyři z pěti největších světových finančních institucí plánují v následujících třech až pěti letech posílit partnerství v oblasti FinTech. Obávají se, že v průměru čtvrtina jejich současných příjmů je v ohrožení kvůli inovacím nových technologických hráčů ve finančním světě. Ukázala to studie PwC o vlivu FinTech na tradiční finanční instituce.

Největších světové finanční instituce zároveň očekávají zhruba 20procentní výnosnost svých investic do FinTech. Podle platformy PwC DeNono celkové globální investice do FinTech startupů dosáhly za poslední čtyři roky 40 miliard dolarů. To je přibližně bilion korun.

Studie  PwC na základě průzkumu mezi více než 1300 respondenty z největších světových finančních institucí ukázala, že se tradiční banky, pojišťovny či investiční společnosti inovacemi vážně zabývají. Hlavním důvodem je obava z nových nezávislých FinTech hráčů na trhu, kteří by mohli tradiční finanční instituce připravit o jejich příjmy. Obavu vyjádřilo 88 procent dotázaných. Loni to bylo 83 procent. V průměru by si podle respondentů mohli inovativní konkurenti „ukousnout“ 24 % výnosů tradičních bank či pojišťoven.

„Tradiční české banky či pojišťovny se zatím nenaučily spolupracovat s FinTechy tak intenzivně, jako je tomu ve vyspělejších zemích. V posledních letech však i v Česku pozorujeme rostoucí aktivitu. Hrozba ztráty příjmů klasických finančních institucí ve prospěch nových hráčů je u nás, tedy alespoň v krátkém období, nižší,“ uvedl Martin Vurm, odborník na FinTech, PwC ČR.

Spolupráce tradičních finančních institucí s s FinTech stratupy má potenciál pro obě strany. FinTech startupy mají zájem o přístup ke kapitálu a zákaznické základně. Velké finanční instituce si začínají uvědomovat, že by FinTech mohl být klíčem k překonání tradičních technologických a komunikačních překážek, kterým čelí. Partnerství s FinTech startupy pro ně bude znamenat částečný outsourcing výzkumu a vývoje a zároveň jim umožní nabídnout zákazníkům mnohem rychleji nové produkty.

„FinTech spolupráce není o tom naskočit na nejnovější technologie, mnohem více je o nalezení nejefektivnějšího řešení, které nejlépe poslouží konečným zákazníkům,“ doplnil Manoj Kashyap, globální FinTech lídr PwC.

Mobilní peněžní služby se stávají cestou k zákazníkům, kteří dosud nebyli obsluhováni bankami. PwC očekává, že mobilní technologie otevřou platebnímu sektoru celosvětově trh v hodnotě tří bilionů dolarů.

Uber: Varovný příběh pro zápas bank s FinTech revolucí

Newsletter